Anasayfa » PERAKENDECİ OYUNCAKÇILAR » Çalkan Oyuncak: “En büyük sorun, sürekli değişen fiyatlar ve çalışan eleman bulamama”

Çalkan Oyuncak: “En büyük sorun, sürekli değişen fiyatlar ve çalışan eleman bulamama”

  1. Toy-Bir Geleneksel Antalya Oyuncak Satıç ve Etkinlik Organizasyonu, 19-2} Ekim 2022 tarihinde Sueno Hotel Deluxe Belek’te düzenlendi. Organizasyona katılan firma- lardan ÇLK Toys firma sahibi Harun Çalkan’ın değerlendir- melerini aldık.

 

  1. Toy – Bir nasıl geçti” Bu sene kaç1c1 katılımınız” Biz Toy – Bir’e her sene katılıyoruz, yani dokuzuna da katıldık. Hepsi iyi geçti. Bu sene de yeni arkadaçlarla ta- nıçtık. Organizasyonun sektöre büyük faydası var. Herkes istediğini bütün firmalardan tedarik ediyor.

Müçterilerin tepkisi nasıl”

Sürekli artan fiyatlar alıcıyı da tedirgin ediyor, satıçlara biraz daha temkinli bakıyor ve bedava da versen alırken korkuyor.

Yatırımlar var mı”

Biz de yatırımları biraz yavaçlatmaya baçladık. Yatırım yapılamaz hale geldi. Biz çu anda yatırım yapmaktan çok, olanı korumaya çalıçıyoruz. Çünkü sermaye gerekiyor, enflasyon yükseliyor, 100 liralık satıyorsun, yerine 80 lira bırakıyorsun. Yani fiyatlar oturmazsa ve zamlar durmazsa bu herkes için büyük sıkıntı. Fiyatlar bir noktada artık durmalı ve insanlar onun benimsemeli. Durmadan fiyat değiçtirmekten bıktık. Çin’in konteynır fiyatları da düçme- ye baçladı ama bizim fiyatlar henüz stabil hale gelmedi.

Şu an karçında bir dev Çin var, onunla yarıçmak çok zor.

Yabancı müçteri kıyas yapıyor, senin fiyatlar Çin’i geçince bu sefer Çin’i tercih ediyor. Onun için taçların biran önce yerine oturmasını bekliyoruz.

İnsanlar Çalkan Oyuncak’ı neden tercih etsinler” Bizde diğer firmalardan farklı olarak ürün fiyat unsuru ön plana çıkıyor. Ürünü kaliteli yaparsın ama pahalı satarsın ama biz kaliteli oyuncağı uygun fiyata sunan tek firmayız diyebiliriz. Yani kaliteli ham maddeyi kullanıp, iyi boya ve güzel karton kullanarak uygun fiyata vermek zor. Biz bunu baçarmaya çalıçıyoruz. Yani bu ebatlarda bu kalitede bu fiyata oyuncaklarımızı sunuyoruz.

Sektörün sıkıntısı nedir”

Oyuncak sektörünün sıkıntılar bize göre İstanbul için konuçuyorum ama Anadolu’da da benzeri durumlar var. Çalıçacak eleman sıkıntısı var, hem de belki bütün sektör- lerde. Herkesle konuçuyorum, insanlar artık asgari ücret ile değil, on bin lira maaçı bile beğenmez hale gelmiçler yani kimse çalıçmak istemiyor. Çalıçanı bulamıyorum.

Diğer sıkıntı mal sahipleri geliyor, kiralara yüzde iki yüz zam yapabiliyor, kalıyorsanız kalın, kalmıyorsanız boçaltın diyorlar. Yani öyle bir dengesiz bir piyasa olmuç. Beklenti- miz ve ümidimiz inçallah seçimler iyi geçer. Ondan sonra taçlar yerine oturur. Biz yine çalıçmaya devam ederiz, baçka çansımız yok.

Bu fırsatı bize verdiğiniz için sizlere çok teçekkür ederiz.