Anasayfa » RÖPORTAJ » Büyük ve ağır balık olmaktansa, küçük ama hızlı balık olmak daha önemli

Büyük ve ağır balık olmaktansa, küçük ama hızlı balık olmak daha önemli

Kids Turkey 2017 fuarına katılan Akar Oyuncak Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Akar ile faaliyetleri ve fuar hakkında görüştük.

Firmanız ve ürün gruplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firmamız 2015 yılında kuruldu, henüz 2 yılımızı yeni doldurduk. Sektörde farklı bir renk, bir tarz oluşturmak amacımız. Ürün gruplarımız daha çok eğitici oyuncaklar, eva yer puzzları, yer kaplamaları, plastik bultak bloklar, eva oyun setleri, kılıç kalkan setleri, manyetik harf ve rakam setleri, puzzlelar, çocuk oyun alanı çitleri, sallanır at oyun halıları ve özellikle dünyada ilk kez Türkçe ve 9 dilde konuşan arttırılmış gerçeklik uygulamalı cep telefonu ve tablette canlanan ve konuşan puzzle ve bilgi eğitim sistemleridir.

Sektöre sunduğunuz ürünleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle çocuklara zararlı malzeme içermeyen, güvenli test raporlarıyla belgelendirip, gönül rahatlığıyla oynanabilecek ürünler olmasına dikkat ediyoruz. Çocuklara ve anne babalara faydalı, çocuğun eğitsel yönden gelişimine katkısı olacağını düşündüğümüz ürünler yapma gayretindeyiz. Çünkü gelişen dünyamızda çocuk için sadece oyuncak yeterli olmuyor, onun el becerilerine hayal dünyasına gelişimine katkı yapacak ürünler olmalı ve bu noktada çok farklı ürünler geliştirip üretme gayretindeyiz. Bu farklı ürünleri Türkiye ölçeğince değil, dünya ölçeğinde yeni ve farklı ürünler olmasını kurguluyoruz.

Sektörde yaşadığınız sıkıntılar ve bunlara sizin çözüm önerileriniz nelerdir?

Sektörde özellikle üretim kanalında yetişmiş eleman daha doğrusu vasıflı ve vasıfsız eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz mutlaka bu konuda eğitici okullara teknik okullara önem verilmeli diye düşünüyorum.

Firmanızı diğerlerinden farklı kılan özellikler nelerdir? Bir firma neden sizi seçmeli?

Firmamız her şeyden önce kalite ve çocuk sağlığının gelişimine uygun ürünler üretme konusunda hiçbir şeyden taviz vermiyor ve çok yeni bir firma genç dinamik çalışkan ve vizyon sahibi bir ekibimiz var. Bu yenilik ürünlerimizin tamamına neredeyse yansıyor ve ürünlerimizin çoğu özgün ürünler ve patentli. Gerek ürünlerin dizaynları gerek tasarımlar renklen kutular ambalajlar ve özellikle jagu diye tanımladığımız canlanan ve konuşan oyuncaklarımız zaten çok farklı ve direk tercih sebebi.

2017 yılına dair değerlendirmeniz ne yöndedir?

2017 bizim için şükürler olsun iyi geçti. Yeni firma olmamıza rağmen ürünlerimizin beğenilmesi, talep görmesi bizler için çok sevindirici oldu. Hala küçük bir firmayız ve bu bizi hızlı kılıyor, çok hızlı karar alıp uygulayabiliyoruz. Bu da bence şuan dünyada geçerli bir trend. Büyük ve ağır balık olmaktansa küçük ama hızlı balık olmak, şu gündemde daha önemli gibi geliyor.

İstanbul Kids 2017 Fuarı nasıl geçti, beklentilerinizi karşıladı mı?

Öncelikle fuardan ne beklendiği ve neden katılındığı çok önemli. Kids Turkey fuarı Türkiye’nin tek oyuncak ihtisas fuarı sektör olarak mutlaka bir ihtisas fuarı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda müşterilerimizin ziyaretleri, sektörü ve dostlarımızı, kardeşlerimizi sektörün duayen büyüklerimizi bir arada görmek bile her şeye değer diye düşünüyorum ayrıca fuarda yabancı ziyaretçi sayısı fena değildi.

Fuardaki ziyaretçi profili nasıldı? Oyuncak sektörünün daha fazla gelişmesi için, ülkemizde düzenlenen fuarlarda neler yapılmalı?

Fuardaki ziyaretçi profili sektörde uzun yıllar yer alan, konuya hakim, firmamızı bilen, ürünlerimizi takip eden ziyaretçiler dışında, ihtisas ziyaretçileri genel olarak ilgili alakalı idi. Ürünler konusunda bilgi edinmek isteyen güzel bir profil vardı.

#firma, #fuar, #urun, #Kids