Anasayfa » RÖPORTAJ » Bölgesinin parlayan yıldızı Oturakçı Toys

Bölgesinin parlayan yıldızı Oturakçı Toys

ytoyysOturakçı Toys firma sahibi Mehmet Oturakçı ile Toyzeria Fuarı ve faaliyetleriyle ilgili söyleşi yaptık.

Oturakçı Toys’un doğuşu nasıl oldu?

“Ben 1991 yılında oyuncakçılığa başladım. 5 yıldır da kendi ithalatımız devam ediyor. Bünyemizde hem ithalat, toptan olarak işyerimizde hem ithalat, toptan ve perakende işlerimizi yürütüyoruz. Urfa’da 3 katlı, 300 m2’lik yerde toptan işi yapıyoruz.”

Fuarınız nasıl geçti?

“Bu fuara ilk defa katıldık. Kendi ithal ürünlerimizin fazlalaşması ve diğer büyük toptancılara tanınmak amacıyla katıldık. Fazla ahım şahım bir katılma olmadı. Fuar bizim açımızdan normal geçiyor. Yaklaşık 20 -30 tane yeni kişiyle tanıştık. Bazı kişilerle görüşmelerimiz oldu. Fuardan sonra bu tanışmalarımızın faydasını göreceğiz inşâAllah.”

Piyasada sunduğunuz yeni ürünleriniz nelerdir?

“Bizim yeni ithal olarak getirdiğimiz bizim yöremize hitap eden poşetli ürünler, kumandalı arabalarda normal fiyatlı olanları tercih ediyoruz. Toptan bölümlerimize ise lisanslı ürünleri ithal edemediğimiz için lisans sahibi firmalarla genelde lisanslı ve patentli ürünler almaya çalışıyoruz.”

2012 ile 2013 yılı nasıl geçti?

“Biz geçen sene bu fuarda katılımcı değildim, sadece ziyaretçi olarak katıldım, mal aldım. Benim gözlemime göre geçen sene fuar daha iyiydi.”

Gelecek sene fuara katılacak mısınız?

“Firma olarak istediğimiz fonksiyonda ve kapasitede müşteri elde etmesek bile bu tür fuarlara katılacağız. Bir işi yapıyorsak, böyle organizasyonlarda da yer almamız gerekiyor.”

Önceden toptancı bir firma idiniz, ithalata yönelmenizin sebebi nedir?

“Bu durum tamamen piyasa şartlarına göre gelişti, bu bizim için gerekli hale geldi. Herkesin ya imalatçı, ya ithalatçı bu gibi büyük firmaların olması gerekiyordu. Biz ithalat işimizi daha da büyüterek devam etmek istiyoruz.”

Firmanızı diğer firmalardan ayıran özellikleri nelerdir?

“Biz, Doğu ve Güneydoğu’da küçük firmalara hitap ettik. Büyük bir toptancıydık, bölgedeki perakendecilerin bize karşı bir güveni var. Kendileriyle arkadaş, kardeş gibi olduğumuz müşterilerimiz var. Bu samimiyet zamanla olmuştur. Böyle insanlarla iş yapmak bize çok mutluluk veren bir durumdur.”

Oyuncak sektörü genel olarak sizce hedeflediği noktada mıdır?

“İmalat açısından ülkemiz zayıf, mesela bu fuarda ürünlerin %70’i Çin malı, bunun olmaması gerekir. İmalatçı firmalar birbirlerini çok taklit ediyorlar. Biri iyi bir ürün çıkardığında, aynı ürünü hemen 1,2 firma daha yapıyor, bu durum bizim açımızdan kendileri için hoş bir şey değil.”

Oturakçı Toys’un imalat hedefi var mı?

“Biz bu imalat işini Urfa’da denedik. Baya bir masraf yapıp, 2100 m2’lik alanda üretime başladık ama oradaki şartlar buna el vermedi. İnsanlar çalışacak. Oyuncak üreteceksen, koli imalatçısı olacaksın, poşet imalatçısı olacaksın. En büyük sınıktı da kargo sıkıntısıydı. Diğer imalatçı firmalarla rekabet edebilmek bu bölgede zor. Devletimizin sağladığı imkânlar olmasına rağmen devam ettiremedik.”Oturakçı Toys’un imalat hedefi var mı? “Biz bu imalat işini Urfa’da denedik. Baya bir masraf yapıp, 2100 m2’lik alanda üretime başladık ama oradaki şartlar buna el vermedi. İnsanlar çalışacak. Oyuncak üreteceksen, koli imalatçısı olacaksın, poşet imalatçısı olacaksın. En büyük sınıktı da kargo sıkıntısıydı. Diğer imalatçı firmalarla rekabet edebilmek bu bölgede zor. Devletimizin sağladığı imkânlar olmasına rağmen devam ettiremedik.”