Anasayfa » RÖPORTAJ » Birlikten doğan yeni güç: Janjan Toys

Birlikten doğan yeni güç: Janjan Toys

Pilsan Bölge Bayisi, dede, Bianchi, Salcano bisikletleri ve Ümit bebek arabalarını sunan Janjan Toys Oyuncak Bisiklet ve Çocuk Gereçleri firma ortağı Ahmet Dönmez ile mağazaları ve sektör hakkında konuştuk.

Orhangazi’de yeni açmış olduğunuz yeni yeriniz hayırlı olsun. Bu yeni mağazanızla ilgili neler söylemek istersiniz?

“Ben oyuncak sektörüne Dönmezler Oyuncak olarak başladım. 15 yıl kadar Dönmezler Oyuncak bünyesinde çalıştıktan sonra arkadaşlarla toplanarak ve görüşerek Janjan Toys ismi altında işbirliği yapmaya karar verdik. Hep beraber hareket ederek piyasaya daha fazla hakim oluyoruz. Bu şekilde yaparak ticaretimizde daha sağlam bir zeminde devam etmekteyiz. Arkadaşlar arasında istişare yaptığımız zaman sorunlar daha kolay gideriliyor ve daha çabuk ve etkili çözümler bulabiliyoruz ve böylece sektörde daha canlı ve hızlı hareket ediyoruz. Bu yüzden birleştik, şu ana kadar bu süreçten memnunuz. Allah hayırlı eylesin.

Gelinen noktada en son açtığımız Orhangazi’deki mağazamızla beraber, Başiskele, Adapazarı ve Derince’de olmak üzere 5 oyuncak mağazamız var.”

‘BİRLİKTE HAREKET ETMENİN ÇOK AVANTAJI VAR’

“5 arkadaş biraraya gelip, istişare yaparak piyasadaki yenilikleri daha rahat takip ediyoruz. Herkes kendi fikrini söylüyor ve o fikirler bünyesinde bir noktada buluşarak en iyisini seçmiş oluyoruz. Bir konuda bir kişinin karar vermesi ile beş kişinin karar vermesi arasında çok fark oluyor. Hepimiz bunun avantajını yaşıyoruz. Konuların eksisini artısını daha iyi görebiliyoruz. Şu ana kadar birlikteliğimiz sorunsuz olarak çok iyi gidiyor ve kişisel anlamda ben birlikte hareket etmekten çok memnunum. Piyasayı rahat takip edebiliyoruz, işimizi daha iyi yapıyoruz, yeni ürünleri daha çabuk bulabiliyoruz ve böylece bünyesinde 5 mağaza bulunan firmamız Janjan Toys sektörde ön plana çıkıyor.”

Sunduğunuz ürünler ile ilgili bilgi verir misiniz?

“Janjan Toys’un sunduğu bütün ürünler CE belgeli ve lisanslı ürünlerdir. Sektörün lider firmalarıyla çalışıyoruz ve sektördeki merdiven altı firmalardan bir ürün tedariği yapmıyoruz. Ürünlerimizin hepsi CE belgeli ve lisanslı. Firmamız zaten tam fatura çalışıyor, vergi noktasında bir kusurumuz yok. Her ürünümüz faturalı girer ve her ürünümüz faturalı çıkar. Bu konuda özellikle sistemlerimiz ona göre ayarlandı. Sistemimiz barkod üzerine çalışıyor ve bir sistem üzerinden ürünlerimizi takip ediyoruz. Böylece mağazalara daha kolay hakim oluyoruz ve müşterimize daha güzel hizmet sunabiliyoruz.”

2016 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“2016 yılı çok dalgalı geçti. Kimi dönem çok iyi, kimi dönem çok kötü idi. Ben şahsi olarak ne olduğunu tam olarak anlayamadım ama böyle bir süreç geçti. Biz Janjan Toys olarak bu süreci çok fazla etkilenmeden atlattık. Bir dönem bir bocalama oldu ama sonra çok hızlı bir toparlanma kendini gösterdi. 2016 bizde bu şekilde gelişti.”

Gelecek için hedefleriniz nelerdir?

“Gelecek noktasında oyuncak sektöründe denetimler artarsa, iyi ürünler çıkarılırsa ve halkın oyuncağa güveni sağlanırsa sorun çözülür. Kaçak ürün olmayacak,  kaliteli, sağlam ve sağlıklı ürün sunulacak, bu şekilde olduğu zaman zaten otomatikman olay çözülmüş oluyor. Çünkü insanların oyuncağa bakışları çok esnek, televizyonda oyuncakla ilgili ufacık bir gündem olduğu zaman oyuncak piyasası otomatik olarak düşüyor yani oyuncağa halkımızın güveninin sağlanması lazım. Oyuncak kalitesi hakkında halka bilgi verilmesi ve bu yönde daha çok çalışmalar yapılması gerekiyor.”

 

#JanjanToys #Janjan #Toys #Çocuk #Röportaj #AhmetDönmez #mağaza #sektör