Anasayfa » RÖPORTAJ » Birlik ve beraberlikte kuvvet, ayrılıkta, sıkıntı ve felaket vardır!

Birlik ve beraberlikte kuvvet, ayrılıkta, sıkıntı ve felaket vardır!

Yeni sezona girerken oyuncak sektöründe de hareketlilik artarak devam ediyor. Özellikle küçük perakendecilerin ortak sorunları arasında gelen birlik olmayı ön plana çıkaran Oyuncak Dünyası firma sahibi Ali Başgürboğa ile firma ve sektör hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Yeni sezon itibariyle en çok satan ürünleriniz nelerdir?

Sezon olarak yazdan kışa geçiş yaptığımız için haliyle ürünlerimiz de değişkenlik gösteriyor. Yeni sezon yaz ürünlerimiz arasında kış ürünleri yer alıyor.

Sektörümüzün şu anki durumunu değerlendirir misiniz?

Oyuncak sektörü olarak bu yıl, geçen dönemlere göre biraz daha durgun geçiyor. Bunun sebepleri arasında dolar kurunun yükselip alçalması, gümrükte bekleyen ürünlerimizin maliyetlerinin artış göstermesi sebebiyle fiyatlarımızda artışlar oldu. Bu da satışlarımızı olumsuz yönde etkiledi. Ancak önümüzdeki dönemde işlerimizin daha da düzeleceğini umuyoruz.

Oyuncak dünyası olarak firmalara ne gibi tavsiyeleriniz var?

Firma olarak küçük perakendecilerin bir araya gelip AVM ve büyük hipermarketlerde ürünlerimizi pazarlamamız gerekiyor. Tek başına hareket eden firma bunu yaparken rakiplerine oranla güçsüz olurlar. Dolayısıyla da rekabet etme şansları kalmaz. Birleşirsek “birlikten güç doğar” cümlesini yerine getirmiş oluruz. Yoksa küçük perakendeciler olarak ayakta kalmamız imkânsız hale gelir.

#AliBaşgürboğa #OyuncakDünyası #Oyuncak #firma #sektör #RÖPORTAj