Anasayfa » FUAR » Birlik Oyuncak organizasyonları destekliyor

Birlik Oyuncak organizasyonları destekliyor

fuarBirlik Oyuncak Firma Sahibi Ahmet Rıfat Solak ile Toyzeria Fuarı ve oyuncak sektörünü konuştuk.

6. düzenlenen Toyzeria Fuarı’nız nasıl geçti, memnun kaldınız mı?
“Oyuncak sektörü geniş bir sektördür. Ve bu oyuncak sektörünün resmi bir alanda toplandığı bir adresin olması lazım. Toyzeria ‘da resmi olarak, kurumsal bütün firmaların toplandığı bir adrestir. O yüzden bu fuar yapıldığı müddetçe Birlik Oyuncak ta Vtechte buna dahil olacaktır. Fuardan memnun muyuz sorusuna, çok şükür diyoruz. Burda çok fazla yeni müşteri bulamıyoruz. Zaten piyasada uzun zaman olmamızın avantajından, gerekli her yer bize yeterince ulaşabiliyor. Ama böyle bir sektörün dengelenmesi, ayakta durması için mutlaka varlığımızı devam ettireceğiz. Zamanlama olarak fuarın çok doğru bir zamanda yapılmadığı, ay sonunda olması bizi biraz rahatlatıverdi. Bunun dışında organizasyon ve katılımcılar açısından memnun kaldık. Kuru gürültü yoktu.”

Fuarda hangi ürünleri sergilediniz?
“Birlik oyuncak olarak bütün ürünlerimizi sergiledik. 80 – 90 kalem yeni mal açtık. Türkçeleştirdiğimiz bazı özel projelerimiz var, o ürünlere ağırlık verdik. Vtech’te ise marka ürünlerimizin hepsinin tekrar bir tanıtımı, lansmanı oldu. Vtech’te çıkmayıplanladığımız, henüz getirmediğimizbirkaç ürünümüzün tanıtımını yaptık.”

Bu fuarda en çok hangi ürünleriniz ilgi gördü?
“Birlik Oyuncak’ın dönencesi çok ilgigördü.”

Fuarı yabancıların düzenlemesinden dolayı yabancı katılımında bir artış oldu mu?
“Yabancı ziyaretçilerin sayısında artış gördük. Ama biz ithalatçı olduğumuz
onlarla pek fazla işimiz olmuyor. İthal ettiğimiz ürünü tekrar ihraç etmemiz onların zararına. Ama Türkiye oyuncak sektöründe imalatçıların bu gibi şeylere daha çok ihtiyacı var. Sonuç olarak bir imalat vardır. Biz de imalat kökenli bir firma olarak, bunların değerini biliriz. Bize yaramamış olması yabancı katılımcıdan rahatsız olduğumuz anlamına gelmez, tam mtersi desteğini buluruz.”

Fuar beklentileri ne oranda karşıladı?
“Beklentilerimizi tam karşıladı. Belki daha fazla kişilere ulaşabilirdik. Anadolu için daha fazla tanıtım yapılabilirdi. Toyzeria’dan Anadolu katılımcıları için konaklama imkanlarını daha rahat yapabilecekleri bir organizasyon düzenlemelerini beklerdik. O olsaydı konaklama imkanı sağlayanlar birkaç firmanın eline düşmezdi. Duyduğum kadarıyla bu durum bazılarını rahatsız etmiş olabilir. Bu konaklamayı bir kurum olarak Toyzeria yapmış olsaydı, en azından belli bir çatı altında olurdu.”

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
“Oyuncak sektörü bizim sektörümüz, 30 yıldır bu işin içindeyiz. Ne mutlu ki bu sektörün içindeyiz. Büyümesi, gelişmesi bizim işimize yarar. Daha bir tertipli olması bizim işimize gelen şeylerdir. Bu gibi organizasyonları destekleyen ve başını çeken firmalardan biriyizdir. Tekrarını bekliyoruz.”