Anasayfa » RÖPORTAJ » Bircan Oyuncak: Antalya fuarları kişisel tercihlere dayalı fuarlardır

Bircan Oyuncak: Antalya fuarları kişisel tercihlere dayalı fuarlardır

Bircan Oyuncak firma yetkilisi İlhan Sadık Telci ile Antalya 3. Toys Turkey fuarı esnasında bir söyleşi yaptık

Öncelikle gündemdeki sıkıntılar nelerdir?

Sektör için böylesine zor bir dönemde bir fuar gerçekleştirdik. Misafirlerimize ve dostlarımıza verdiğimiz sözü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz, bizim için önemli olan buydu. Sektör elindeki olanaklarla, yapabileceği fuarın en iyisini yaptığını düşünüyorum.

Umarım hem ziyaretçiler ve hem de katılımcılar mutlu olmuştur. Bizim hedefimiz de buydu, büyük ölçüde de gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.

Yaşanan gümrük sıkıntıları hakkında neler söylersiniz?

Sorunun ne olduğunu herkes biliyor. Aynı akredite laboratuvarlarda yaptırdığımız testleri bir daha yaptırmamız isteniyor. Elimizden geldiği kadar isteklere yanıt vermek zorundayız. Bu işi yapıyorsak, bunu da yaptırmak zorundayız. Bunun yanında piyasadaki kalite oranının her geçen gün yükseldiğini düşünüyoruz ve istatistiki veriler de bunu gösteriyor. Bence yapılacak olan şey piyasa denetimleridir. Devlet istiyorsa testleri tekrar yaptırmak zorundayız ama bunun yükleyeceği mali külfet, perakendeye yansıyan fiyatlardaki artış ve bu süreci beklerken devletin vergi gelirlerinde kaybı oluyor.

Bircan Oyuncak olarak yerli ürünlerin artmasını ve gelişmesini kimse benden fazla isteyemez. Zaten yerli üretilen hiçbir ürünü nitelikli hiçbir ithalatçı yurt dışından getirmez velevki getirmeye çalışsa bile devlet gözetimlerle bunları zaten koruyor. Biz yerli üretime sadece gurur duyarız, yeter ki üretilsin, biz başka oyuncaklar bulalım getirelim.

Bircan Oyuncak olarak Türkiye’de üretim yapmayı düşünüyor musunuz?

Biz halihazırda belli kalemlerde üretim yapıyoruz, daha doğrusu yaptırıyoruz ve bunları da farklılaştırmayı düşünüyoruz. Bu konuda kendimizi daha çok geliştirmeyi ve daha farklı ürünler yapmayı hedefliyoruz. Kendi çapımızda yerli ürettiğimiz oyuncaklarımız var ama daha da fazlasını sunmak için çaba harcıyoruz ve görüşmelerimiz devam ediyor.

2017 yılında hedeflerinize ulaştınız mı?

Bu konu hedeflediğinizle doğru orantılıdır. Yıl için istediğimiz hedeflere ulaştık ama çok belirleyici olmak zor. Son dönem çıkan bu uygulama yüzünden hedeflerinize kerte vurmak zorunda kalabiliyorsunuz. Her firma gibi bizim de yıla dair bir hedefimiz var, planlarımız var ama sistemde bir duraksama olduğu zaman doğal olarak firmamıza yansıyor.

Bu fuarlar devam edecek mi?

Fuarlarla ilgili yol alınacak, görüşülecek, Oyder’de ve  komisyonlarda değerlendirilecek. Somut bir teklif olarak ortaya çıktığı zaman zaten bu herkesle paylaşılacak.

İstanbul Toys Turkey fuarı bir sektör temsilcisi olarak sektörün uluslararası bir fuar olması dileğiyle bizim için çok önemli, mutlaka yapılması gerektiğine inanıyorum ama Antalya fuarları kişisel tercihlere bağlı ve butik bir nitelik taşıyan fuarlardır. CNR oyuncak fuarı sektörün var oluş nedenleri için oyuncak sektörünün gövde gösterisi olan bir fuar. Bu fuarlar ithalatçılardan ziyade özellikle imalatçılarımız için çok önemli, zaten bugüne kadar bu fuarda var olma nedenimiz de bu idi. 10 yıldır yapılan bu fuarlarda istediğimiz yabancı katılımcı sayısına ulaşamadık. Umarım bundan sonra belirlenecek yolda da bu hedefe ulaşırız.

Antalya’da 2 fuarın yapılması normal bir durum. Bu fuarlara ziyaretçiler kendi kişisel tercihlerine göre istediğine katılır. Herkes bundan memnun kişisel tercihlere bağlı fuarlar olduğu için biri diğerinden daha iyi, biri diğerinden daha kötü diyemeyiz,  çünkü o fuarı yapanlar da bizim arkadaşlarımız, onlar bize baktıkları gibi biz de onlara bakıyoruz. Herkesin tercihi farklı, zamanlar, olanaklar ve çeşitler farklı. Bence çeşitlilik her zaman güzeldir. Antalya’da tek fuar olması fiziki şartlar bakımından de çok elverişli olacağını düşünmüyorum. Bu kadar çok firmayı bir arada barındırabilecek bir otel alanı bulmak oldukça güç.

Bircan Oyuncak olarak Antalya fuarlarına destek veriyoruz. Bu fuarlar bizim için de bir soluk alma vesilesi oluyor. Misafirlerimizle yan yana oturabilme, yıllardır göremediğimiz arkadaşları görebilme ve sohbet etme olanakları sunuyor. Bunun yanında ticari olanaklar ticari kaygılar da var yani hem kazanıyoruz hem de eğleniyoruz, bu işin güzel yanı bu. Ben 3 yıldır bu işten müthiş bir keyif alıyorum, kendime ayırdığım zaman gibi görüyorum, fuarı arkadaşlarımla beraber geçirdiğim üç dört gün gibi görüyorum. Herkesin hemen hemen aynı kaygıları ve aynı mutluluğu taşıdığını düşünüyorum.

#bircan, #oyuncak#röportaj