Anasayfa » RÖPORTAJ » Binbir Çeşit Toys hedefe tam gaz!

Binbir Çeşit Toys hedefe tam gaz!

t-48Binbir çeşit Toys, geniş ürün yelpazesi ve nokta sayısının artırılmasıyla ulaşmak istediği hedefe emin adımlarla ulaşıyor

Binbir Çeşit Toys Firma Sahibi Necati Güzeluçar ile faaliyetlerini ve sektörümüzü konuştuk.

Binbir Çeşit Toys şirketinizin ticari faaliyetlerinden biri olarak 2013 yılında kurulduğunu biliyoruz. Aradan geçen 2 yılı Binbir Çeşit Toys için değerlendirebilir misiniz? Sektörle ilgili beklenti ve hedeflerinizi yakalayabildiniz mi?

“2013 yılı ile birlikte firmamız sahip olduğu ticari ilkelerinden taviz vermeden hizmet ağını genişletmeye devam ederek, hedeflemiş olduğu kitleye ulaşmıştır. Şöyle ki; 40 yıllık ticari birikim ve deneyimimiz ile bu güne kadar bölge insanının oyuncak hakkındaki görüş ve duruşu değişmiştir. Yani bizden önce oyuncağın hitap ettiğimiz kitle arasında yeri yok gibiydi ancak Binbir Çeşit Toys olarak geniş ürün yelpazesiyle ve nokta sayısının artırılmasıyla ilgili olarak yürüttüğümüz çalışmayla ulaşmak istediğimiz hedefe kısa sürede ulaştık.”

Daha önce gerçekleştirdiğimiz bir röportajda sizi sektöre yönelten en önemli sebeplerden birinin bölgenin bir anlamda ihmal edilmişliği olduğunu söylemiştiniz. Bölgenin güncel ürünlerle zamanında buluşturulması gerektiğini ve kuruluş amacınızın bunu sağlamak olduğunu belirtmiştiniz. Bu anlamda bölgenizde istediğiniz değişimi gerçekleştirdiniz mi?

“Oyuncak sektörüne girerken, bu sektörle ilgili olarak istediğimiz değişimi kısa sürede gerçekleştirdik. Binbir Çeşit Toys’tan önce bölge insanının istediği oyuncağa ulaşması oldukça zor bir durumdu bizimle birlikte, ebeveynler tarafından aslında oyuncağın çocukların gelişimi, değişimi ve kendi çaplarında bilinçlenmesi hususunda ne kadar önemli ve gerekli olduğu yadsınamaz bir gerçek haline geldi. Bu yönüyle gerekli değişimi gerçekleştirdiğimize inanıyoruz.”

Sizin oyuncak sektörüne getirmek istediğiniz farklı soluk rakiplerinizi de harekete geçirmiş olmalı. Rekabet koşullarında buna bağlı olarak sektörde değişmeler oldu mu?

“Girmiş olduğumuz bu sektöre getirdiğimiz farklılık, doğal olarak rakiplerimizin de değişimine önemli derecede katkıda bulunmuştur. Ancak bu rekabet koşulları halkımıza olumlu olarak yansımıştır. Bizden önce, hitap ettiğimiz kitlenin alınacak ürünün lisanslı olup olmadığı, bu ürünün bütçeye uygun olup olmadığı veya kalitesiyle ilgili olarak herhangi bir fikri bulunmamaktaydı. Dolaysıyla bu sektörle ilgilenen firmalar da bu hususa gerekli önemi göstermemekteydi. Ancak bizimle beraber bu konuda ciddi değişiklikler oldu tüketici istediği ürünü gerek markette ve gerekse doğrudan oyuncak satışıyla ilgili çalışma yapan mağazalarda uygun fiyatlarla bulmaya başladı. Tabi bu durum rakip firmalarında daha özverili çalışmasına önemli derecede etki etmiştir.”

Diyarbakır, Van, Ağrı, Muş, Bitlis, Hakkari, Erzurum, Mardin, Siirt, Batman, Iğdır, Bingöl ve burada sayamadığımız bir çok şehre oyuncak satışı gerçekleştiriyorsunuz. Satışlarınızı doğrudan Binbir Çeşit Toys olarak mı yapıyorsunuz yoksa bayii ağı oluşturdunuz mu? Henüz yoksa ilerleyen dönemlerde bayilik vermeyi düşünüyor musunuz?

“Satışlarımızı Binbir Çeşit Toys olarak biz yapmaktayız. Bu konuda yeni bir bayilik ağı geliştirmedik. Bunu bizzat yapmaktaki amacımız çok farklı. Bunu yaparken hitap ettiğimiz tüketici kitlenin taleplerini bizzat duyup ve bu talepler doğrultusunda verimli olarak geniş ürün yelpazesiyle halkın önüne çıkmak istedik.”

Binbir Çeşit Toys’un sektörle ilgili hedefleri nelerdir? Sizi sektörde toptan oyuncak satışı dışında hangi noktalarda t-49görebiliriz?

“Binbir Çeşit Toys olarak en büyük hedefimiz; oyuncak sektöründe devler arasına girip ülke genelinde çalışma yapacak ihracatçılar arasına girmektir. Binbir Çeşit Toys’un oyuncağın toptan olarak satışı dışında söz konusu ürünlerin doğrudan üretilmesi ve ithal edilmesi hususunda ciddi hedefleri bulunmaktadır.”

Oyuncak sektör olarak büyürken firmalar bazında baktığımızda ciddi bir daralmanın yaşandığını söyleyebiliriz. Siz oyuncak sektörünün içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektör yaşanan bu daralmadan nasıl kurtulabilir?

“Sektörde ciddi bir daralmanın olduğu aşikardır. Ancak bu daralmanın sosyo ekonomik ve kültürel nedenleri bulunmaktadır. Şöyle ki: bu hususta bizim gibi firmalara büyük görevler düşmektedir. Söz konusu daralmanın geniş ürün yelpazesiyle ve layığı ile verilecek bir emek neticesinde giderileceği açık bir şekilde ortadadır. Biz Binbir Çeşit Toys olarak bu daralmadan çok fazla etkilenmedik. Çünkü sorunun çözümü- ne belirttiğimiz doğru ve etkili yöntemlerle gitmeyi hedef haline getirdik.”

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“Son olarak; oyuncak sektörü gibi önemli ve geniş bir sektörde faaliyet göstermenin bizde yaratmış olduğu mutluluğun, gerek ürün aldığımız firmalarda ve gerekse hitap ettiğimiz müşterilerimizde de olmasını en kalbi duygularımızla temenni ederiz.”

Bir yorum

  1. Dükkan 280 metrekare, bodrum 110 metrekare, iş yapmak istiyorum. Cep: 05337636026.