Anasayfa » SEKTÖR » Best Toys: “Kaliteli, orijinal ve sağlıklı ürün kullanımı az”

Best Toys: “Kaliteli, orijinal ve sağlıklı ürün kullanımı az”

Best Toys firma sahibi Bülent Hişan ile 2016 Kids Turkey fuarını ve sektörü konuştuk.

“Firma, 2003 yılında plastik sektöründe kum kovaları gibi ürünlerin imalatını gerçekleştirmek için kuruldu. Yıllardır bu alanda müşterimize hizmet veriyoruz.

Fuarda yurt dışı müşterisi çok fazla görmediğimiz için ihracat tarafının biraz zayıf kaldığını gözlemledik. Türkiye’de yaşanan olayların etkisiyle geçen yıl fuarı ziyaret eden müşterileri bu yıl görmedik. Öte yandan iç piyasa müşterisi fuarda yerini aldı. Genel bestanlamda bir değerlendirme yapmak gerekirse fuar keyifli geçti.

Fuara yeni ürün gruplarımız ile katılım sağladık. Öncesinde piyasada yer alan ürünlerimizi yeni robot teknolojisi ile birleştirerek müşterilerimize sunduk.”

“Oyuncak sektörü gelişim sürecini henüz tamamlamadı. Üründen kazanılan fiyatlar tam anlamıyla maliyeti karşılamıyor. 20 tane enjeksiyon ile çalışacak kapasiteye sahipken, 8 tane enjeksiyon ile üretim yapabiliyoruz. Oyuncakta kar oranlarının düşük olması, firmalar arası rekabet ve ‘merdiven altı’ üretimin önüne geçilememesi üreticileri zorluyor. Diğer bir husus ise kaliteli, orijinal ve sağlıklı ürün kullanımının az olması oyuncak sektörünün gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyor. Hatta daha üzücüsü, geri dönüşümden oyuncak yaparak piyasaya süren firmalar var. Tüm bu sıkıntıların önüne geçilmesi için sistemli çalışan bir dernek olmalı ve denetleme mekanizması geliştirilmelidir.

Önümüzdeki yıl fuar zamanında altı tane yeni ürün grubumuz ile tekrar fuarda yerimizi alacağız. Fuarda yeni ürünleri sergilemek adına bulunuyoruz. Fuarda zaten mevcut müşterilerimiz ile buluşuyoruz. Fuar yeni ürünleri sergilemek anlamda iyi, ihracat anlamında ise yeterli değil. Geçen yıl ki yabancı ziyaretçileri fuarda görememek ihracat faaliyetlerini olumsuz etkiliyor. Önümüzdeki yıl daha zengin ve çeşitli bir müşteri portföyü ile karşılaşmayı umuyoruz.”

 

#BestToys #Kaliteli #orijinal #sağlıklıürün #BülentHişan #sektör