Anasayfa » SAĞLIK » Beslenme saatine dikkat

Beslenme saatine dikkat

t-52Çocuklara küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması diş sağlığını da etkiliyor

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması diş sağlığını da etkiliyor. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın önemli bir parçasını olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, okul çağındaki çocukların diş sağlığı için beslenme çantasında yer alması gerekenlerin kalsiyum, fosfor ve doğru seviyelerde florür içermesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Karbonhidratlar diş çürütüyor!

Diş gelişiminin doğru ilerlemesi için çocukların lı bir beslenme programı- na ihtiyacı var. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzenine sahip bir çocuk, çürük oluşumu açısından risk altındadır. Özellikle nişasta, şeker içeren ve yapışkan gıdaların çok tehlikeli olduğunu belirten Kışlaoğlu, bunların diş yüzeyine yapışarak çürük oluşumuna ortam hazırladığını vurguluyor.

Vitamin ve kalsiyumdan zengin beslenin

Diş sağlığı için tüm vitamin çeşitleri beslenmede yer almalı ve çocuğun aldığı gıdalar mutlaka kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir. Bu nedenle beslenme çantasında sıkça bulunması gereken gıdaların başında süt ve süt ürünleri geldiğini dile getiren Kışlaoğlu, sütlerin kutuları açılmadığı sürece oda sıcaklığında güvenle saklanabildiğini, yoğurt ve ayranın da sağlıklı seçimler olduğunu ifade ediyor.

Sebze ve meyveler çürük oluşumunu engelliyor

Diş sağlığımızı korumanın ne iyi yöntemlerinden birisi de sebze ve meyve tüketmek. Bu besinlerde bulunan vitaminler dişlerin çürümesini engellerken aynı zamanda dişlerin güçlenmesini sağlıyor. Çocukların beslenme çantalarının içinde sandviçin arasına domates, salatalık, yeşil biber ya da sebzeli börek koymanın daha uygun olacağını belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu bu yiyeceklerin ağız ve diş sağlığına yararlı olduğunu söylüyor. Ayrıca beslenme çantasında her gün bir meyve bulunması gerektiğini vurgulayan Kışlaoğlu, çocuğun yemekten sonra tüketmese de teneffüslerde açlık hissedince meyvesini yiyebileceğini dile getiriyor. Sebze-meyvelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kayıpları- na yol açtığı için Kışlaoğlu, meyvenin beslenme çantasına tek parça halinde konmasını öneriyor.

Atıştırmalıklara dikkat

Çocukların tükettiği abur cuburlar diş sağlığı için son derece tehlikelidir. Özellikle şekerleme, kurutulmuş meyve, tuzlu ve yağlı yiyecekler, şekerli gıdalar, asitli içecekler, cips ve kızartmalar dişlerdeki plakla birleşerek çürüğe neden olur. Bu gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesini öneren Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çocuğunuzun diş hekimi tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizdi.