Anasayfa » HABERLER » Asırlık oyuncaklar bu müzede

Asırlık oyuncaklar bu müzede

Asırlık oyuncaklar bu müzede

Dünyanın en büyük üçüncü oyuncak müzesi olan ve içerisinde 1800 ve 1900 yıllardaki oyuncakların yer aldığı müze, tarihe tanıklık ediyor.


Samsun’da bulunan ve dünyanın en büyük üçüncü oyuncak müzesi olan Canik Oyuncak Müzesi’ni 1 yılda 35 bin kişi ziyaret etti. 2018 yılında Canik Belediyesi ve Yazar Sunay Akın iş birliğinde kurulan Canik Oyuncak Müzesi, 2023 yılında binlerce insanın uğrak noktası oldu. 7’den 70’e herkes hitap eden müzede 20 farklı ülkeden oyuncak bulunuyor. Genellikle Almanya’dan oyuncakların bulunduğu müzede çocukların en çok dikkatini bez bebekler ve bebek evleri çekiyor. Oyuncakların endüstri evrimini ile coğrafi farklılıklarını gözler önüne seren müze ücretsiz olarak gezilebiliyor.


Canik Oyuncak Müzesi Sorumlusu Ümmühan Kığılcım, “Müzemiz 2018 yılında halka açıldı. Eserlerimiz Şükrü Sunay Akın’ın kendi koleksiyonundan oluşuyor. Bine yakın oyuncağımız mevcut. Oyuncaklarımızın kategorisi oldukça geniş. Ahşap oyuncaklardan tutalım da bez bebeklere, metal konseptli oyuncaklara, kurşun askerlere, trenlere, kuklalara kadar geniş bir oyuncak çeşitliliğimiz var. Müzemizin içerisinde en eski eser bir bez bebek. En güncel oyuncağımız ise 1982 yılına ait yine bir bebek. Müzemizde Almanya, İngiltere, Portekiz, Japonya gibi ülkelerden oyuncaklar bulunuyor. Yoğunlukla Almanya’dan eserler var. Biz biliyoruz ki Almanya ilk oyuncak fabrikasının açıldığı ülkelerden biriydi. Çeşitlilik bakımından müzemizde Alman eserleri oldukça fazla mevcut. Müzemiz her yaş kitlesine hitap ediyor. Hafta sonları açık olduğu için büyük, genç, çocuk ayırt etmeksizin her yaş kitlesinden ziyaretçiler geliyor. Şehir dışından ve yurt dışından ziyaretçilerimiz de geliyor. Müzemizi 2023 yılında 35 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerimizin arasından çocukların ilgisini daha çok kuklalar, bebekler ve özellikle bebek evleri çekiyor. Bebek evleri çok fazla detay içeriyor. İçerisinde çocukların hayal dünyasını süsleyen çok fazla detay var. Çocuklar ‘oyuncakları eve götürebilir miyiz’ diye bizden rica da bulunuyorlar” dedi.


18. ve 19. yüzyıllara ait oyuncaklar bulunan Canik Oyuncak Müzesi, ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor.
İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu şair Sunay Akın’ın konsept danışmanlığını yaptığı, Samsun’un Canik ilçesinde kurulan müzede “geleneksel”, “fabrikasyon”, “yabancı”, “antik” ve “yerli” kategorilerinde 1000 civarında oyuncak sergileniyor.
Tarihi, oyuncaklar aracılığıyla anlatmaya çalışan ve en eski oyuncağın 18’inci yüzyıla ait olduğu müzede, Ford’un 1920’de ürettiği ilk oyuncak arabanın yanı sıra 1903’te Almanya’da üretilen ilk oyuncak ayı gibi birçok farklı ve kıymetli eser yer alıyor.

Müze sorumlusu, müzenin 2018’de açıldığını 2019 yılında müzede karekod uygulamasına başlandığını bildirdi.
Müzeyi gezen ziyaretçilerin cep telefonlarından karekodları okutarak oyuncakların hikayesini Sunay Akın’ın sesinden dinleyebileceklerini belirten Yetkili, “Yaklaşık bine yakın tarihi oyuncak sergilenmekte. Bu oyuncaklar arasında en eskisi 18. yüzyılın sonlarında yapılan oyuncaklardır. Bunun dışında 19’uncu ve 20’nci yüzyıldan önemli oyuncakları da ziyaretçilerimiz görebilir.” ifadelerini kullandı.

Müzeyi ziyaret edenlerden ücret alınmıyor
Müzenin, Sunay Akın’ın koleksiyonundan, 25 farklı ülke müzayedelerinden, açık artırma ve antikacılardan satın alma yoluyla edinilmiş oyuncaklardan oluştuğunu dile getiren Uslu, müzenin ücretsiz olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Salgın nedeniyle uzun bir süre müzemiz kapalı kaldı. 2021 yılı Ağustos ayından itibaren 7 bin 500’e yakın ziyaretçimizi ağırlamış bulunmaktayız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve diğer özel günlerde olduğu gibi aileler ve çocuklarımız birlikte müzemizi ziyaret edebilirler.”
Ailesiyle Ordu’dan gelen üç çocuk babası Oğuzhan Öztürk, oyuncak müzesinin tabelasını gördüklerini ve plansız bir şekilde müzeyi ailesiyle gezmek için geldiklerini belirtti.


Öztürk, müzenin kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, şunları dile getirdi:
“İyi ki de gelmişiz açıkçası çok ilgimi çekti. Çocuklardan çok benim dikkatimi çekti. Çocukluğumda oynadığım oyuncakları görmek hakikaten benim için çok nostaljik oldu. Müzeyi hazırlayanlar da çok güzel hazırlamışlar. Seslendirmeler çok güzel, tanıtıcı ve öğretici, oyuncak hakkında. Biraz da oyuncağın felsefesi olduğunu bazen bir propaganda aracı gibi kullanıldığını görmüş oldum. Gerçekten çok ilgimi çekti, bir farkındalık oluşturdu oyuncağın böyle bir araç için de kullanılabileceğiyle ilgili. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

“Bu kadar ilgimi çekeceğini düşünmemiştim”
Daha önce hiç oyuncak müzesi gezmediğini dile getiren Öztürk, “Eşim İstanbul’da olduğunu söylemişti ama Türkiye’nin en büyük oyuncak müzesiymiş burası, oyuncak sayısı ve niteliği anlamında. 1920’li yıllarda 1850’li yıllarda hazırlanan oyuncakları gördüğümüz zaman insan tabii geçmişe gidiyor. Ona dokunan eller, onlarla oynayan çocukları düşünmek insanı etkiliyor. Bu kadar ilgimi çekeceğini düşünmemiştim.” diye konuştu. Altıncı sınıf öğrencisi Duru Öztürk ise müzeyi çok beğendiğini söyledi. Duru Öztürk, “Anlatım ve seslendirmeler çok güzel. Oyuncakların eskiden kalma olduğunu görmek, öğrenmek garip geliyor, garip bir duygu. Herkesin gelip görmesi gerekiyor.” dedi.

#antika #eskioyuncak #18yüzyıl #canik #samsun #duruöztürk