Anasayfa » HABERLER » Arta International Toyzeria’da ilgi odağı oldu

Arta International Toyzeria’da ilgi odağı oldu

taza1Arta International firma sahibi Fazilet Axelrod ile Toyzeria Fuarı’nı ve sektörü konuştuk

Toyzeria Fuarı

“Toyzeria Türkiye’nin sektöründeki tek ve en önemli organizasyonudur. Dolayısıyla tüm sektör için bir buluşma, tanışma  noktasıdır.”

‘Çok çeşitli müşterilere hitap ediyoruz’

“Fuara çok geniş bir koleksiyonla girmek istedik dolayısıyla fuar için  ürün gamımızın %80’ini getirdik ve bu numunelerin vaktinde gelmesi ve hazırlanması stresli bir süreçti bizim için. Firmamızda 3000 SKU var ve bir çok değişik ürün gamı var. Dolayısıyla çok çeşitli müşterilere hitap ediyoruz.”

Bir fuara katılım için

“Fuara katılım için en önemli hususumuz fuardan  fayda görmemizdi. Djeco daha önce Türkiye’ye başka bir firma tarafından getirilip dağıtılıyordu. Bu yıl tüm hakları bize geçti dolayısıyla müşterilerimize sunacağımız ve tanıtmamız gereken çok geniş bir markamız daha olmuştu. Bu yıl fuara diğer markalarımızı getirmedik ve sadece Djeco ürünlerini gösterdik.”

‘İthalat rejimleri ve vergilerin değişmesinden haberimiz olmuyor’

“Biz dünya çapında markaları getiriyoruz. Bizim için ithalatın en büyük faydası hali hazırda beğenilen sevilen ürünleri tüketicilerle buluşturuyor olmamız. Kendimiz bir ürünü ya da markayı yaratıp satmaya çalışmıyoruz. İthalat yapmanın en büyük riski tabi ki her geçen gün değişen ithalat uygulamaları ve vergiler. Kur riski de her zaman üzerimizde dolayısıyla biz her sezon bu sezon başımıza ne gelecek acaba diye düşünür olduk. Şu anda her sektördeki tüm ithalatçılar için en büyük risk  devletin maalesef çeşitli sektörlerde kimseye danışmadan kafasına göre ithalat rejimlerini ve vergilerini değiştirmesidir. Bunu yaparken önceden ithalatçıları uyarmak ve belli bir geçiş dönemi sağlamak gibi mantıklı uygulamalar olmaması da çok üzücü tabi.”

‘Djeco markası bizi güçlendirdi’

“Firmamız sadece oyuncak alanında hizmet veren bir firma değil ve  2014 yılında marka ve ürün gamını ciddi şekilde genişlettik. Şu anda özellikle bebek ürünleri sektöründe çok ciddi potansiyeli olan firmalarla çalışmaya başladık. Oyuncak sektöründe tabi ki Djeco markası bize hem büyük prestij, hem de büyük bir satış hacmi sağladı. 2014 yılı bizim için yeni getirdiğimiz markaların tanıtımı ve satış ağlarının oluşturulmasıyla geçti ve ciromuzda %25-30 artış sağladık fakat 2015 yılında yeni getirdiğimiz markaların satış kanallarının oturmasıyla ciromuzdaki bu artışın katlanmasını bekliyoruz. 2014 yılı aslında kurdaki %25 artış ve büyük bir ürün grubumuzda yapılan keyfi gümrük vergisi artışı yüzünden çok stresli bir yıl yaşattı bize ve bu grupta karlılığımızı ciddi şekilde etkiledi ama getirdiğimiz diğer markaların pazarda çok çabuk tutulması ve sevilmesi ciromuzu ve bizi pozitif etkiledi.”

‘Fuarda Djeco ürünlerini sergiledik’

“Bu fuarda tamamen Djeco markasını ve her ürün gamını sergiledik. Tüm ürün grupları bizim için çok değerliydi ama ön plana çıkarmadığımız tek grup taza2ahşap oyuncak grubu oldu.”

‘Herşeyin boyutu büyüdü’

“Tüm dünyada, 2014 yılında oyuncak sektöründe temel olarak ürün boyutlarında ciddi bir artış oldu. Geçmiş yıllarda gördüğümüz mikro boyuttaki oyuncaklar artık giderek yerini daha büyük boyutlu oyuncaklara bıraktı. Peluşlardan, yapı bloklarına, ahşap setlere kadar herşeyin boyutu büyüdü. Aynı zamanda eğitici oyuncak ve oyun kategorileri de çok ciddi bir şekilde büyüdü. Tabi vampir, zombie, canavar karakterleri de artık raflarda yerini almaya başladı bu yıl.”

‘Eğitici oyuncak grupları daha da önem kazanacak’

“Türkiye oyuncak sektörü nüfusun üçte birinin çocuk olması dolayısıyla  hızla büyüyen bir sektör. Şu anda çocuk başına yıllık ortalama oyuncak tüketimimiz istenen yerde değil ama önümüzdeki beş yıl içinde iyi bir noktaya ulaşması bekleniyor. En çok talep gören ürünler ise çizgi film karakterleriyle bağlantılı ürünler. Ben şahsen ilerleyen zamanlarda eğitici oyuncak gruplarının daha da önem kazanacağını düşünmekteyim. Bu konuda tüketiciye yeterli ve güzel çeşitler sunulduğunda tüketicilerde de bu yöne bir kayma olacağını tahmin ediyorum.”