Anasayfa » RÖPORTAJ » Armağan Oyuncak etkili çalışmalarla piyasada ciddi bir yer edindi

Armağan Oyuncak etkili çalışmalarla piyasada ciddi bir yer edindi

Fatma Vural kimdir?
Armağan Oyuncak şirket ortağı ve yönetim kurulu üyesiyim. Kuruluş ve ürün grupları Mega Oyuncak Mayıs 2005 yılında ithalat, ihracat ve imalat faaliyetleri için kuruldu. Sektörde edindiğimiz tecrübeleri güncel lisanslarla birleştirerek yaptığımız üretimler ve başarıyla yürüttüğümüz TV destekli projelerin Türkiye distribütörlükleriyle piyasada ciddi bir yer edindik. Ürün gruplarımız içerisinde lisanslı ve lisansız kostümler, spor ürünleri ve tüm oyun ve oyuncak kategoriler yer almakta.

Sektöre sunduğu ürünleri seçerken
Ürün seçerken farklı ve oyun değerinin olmasına önem veriyoruz. Üretim aşamasında da güvenilirliği ön plana çıkıyor.

Sektördeki sıkıntılar ve çözüm önerileri
Son günlerde yaşanan en büyük sıkıntı ürün tedariği. Oyuncak ithalatına getirilen kısıtlamalar yüzünden ürün alımlarında uzun süren bir gümrük süreci yaşanıyor. Yani bir ürünün siparişiyle birlikte rafta yer alması neredeyse bir yılı buluyor ki bu da bazı ürünlerde güncelliğini kaybetme riski doğuruyor. Gelen her ürün tam tespite gidiyor. Burdaki harcamalar ve dövizdeki artışlar maliyetleri yükseltiyor. Daha hızlı süreçte ürün çekebilmemiz bu sıkıntıları oldukça hafifletecektir.

Diğerlerinden farkı
Öncelikle bizim ürünlerimizin tamamı ürün güvenliği yönetmenliklerine göre üretilir. Ve isteğe bağlı olarak ilgili ürünün test raporu sunulur. Piyasa tecrübemizle güncel ürünleri zamanında bulundurduğumuzdan müşterilerimiz ürünlerimizin satışında sıkıntı çekmezler.

İnternet satışları ve sosyal ağlar
İnternet satışları her sene katlanarak büyüyor. Bu trendi korumak adına biz de güçlü müşterilerimizle sergilediğimiz sıkı işbirlikleri sayesinde çok çeşitli mecralarda sürekli olarak bulunmaya özen gösteriyoruz. Özellikle bunu takip eden ve yöneten profesyonel ekibimiz marka bazlı mikro siteler ve sosyal medya hesaplarımızla gündemin merkezinde kalmaya özen gösteriyoruz. Bunun karşılığını ise satışlarımız doğruluyor.

Antalya fuarları
Antalya ve diğer yerlerde yapılan bütün sektör fuarlarına katılmaya çalışıyoruz.

Türk oyuncak sektörünün geleceği
Türkiye de oyuncak pazarı her yıl önceki seneye göre büyüyor. İmalatta başarılı ürünler çıkıyor ama sektör yerli ürünlerin yanında ithal ürünlere de ihtiyaç duymaktadır. Bu konuda sıkıntılar çözülürse büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz.

2017 yılına dair
2017 yılı sektörde yaşanan sıkıntılara rağmen başarılı bir yıldı.

İstanbul Kids 2017 Fuarı
Beklentilerimizi karşıladığını paylaşabiliriz.

Fuardaki ziyaretçi profili
Fuarları geliştiren, onlara olan uluslararası katılım seviyesidir. Sektörümüzün de bu anlamda gelişimine katkı sunacak bu gibi fuarlarda yabancı katılımcı ve satın almacı sayısını  arttıracak projeler geliştirmek en önemli odağımızdır.

Geleceğe yönelik hedefler
Faaliyette bulunduğumuz sektör çocukla ilgili olduğu için onların sağlığını, gelişimini ve mutluluğunu ön planda tutarak kendimizi hep güncel tutmak. Proje çok ama biz oldukça seçiciyiz. Her yıl olduğu gibi bu yılın son çeyreğinde okul öncesi yeni projelerimiz olacak.

#Armağan, #Oyuncak, #FatmaVural