Anasayfa » HABERLER » Antalya butik oyuncak organizasyonları PAGEV toplantısında ele alındı

Antalya butik oyuncak organizasyonları PAGEV toplantısında ele alındı

Oyuncak sektörünün daha çok gelişmesi için imalat yapan firmaların daha çok desteklenmesi, ürünlerinin daha iyi tanıtılması ve iç piyasada daha etkin hale gelmeleri büyük önem arz ediyor. Bununla ilgili olarak PAGEV bir organizasyon gerçekleştirerek sektörü bir araya getirmeyi planlıyor.
Çocukların gelişimi ve eğitimi için vazgeçilmez olan oyuncakların yerli üretimi için çalışmalar yürüten PAGEV Yerli Oyuncak komitesi yerli oyuncak sanayinin geliştirilmesi ile ilgili faaliyetlerine devam ediyor. Bu konuda son olarak, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) bünyesinde 20 Temmuz 2017 Perşembe günü PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Pilsan Oyuncak firma sahibi Oğuzcan Çetinalp, Zuzu Toys, Akçiçek Oyuncak, Dede Oyuncak ve Dolu Oyuncak gibi oyuncak sektörünün önde gelen imalatçılarının temsilcilerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda oyuncak sektöründe Antalya’da düzenlenen butik fuarlar ayrıntılı olarak masaya yatırıldı.
Türkiye’nin en büyük oyuncak üreticilerinin yerli üretimin korunması ve tekrar canlanması amacıyla bir araya geldiği PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi, çalışmalarına bölgenin en büyük oyuncak sektör buluşması olan Toyzeria & Kids Turkey Fuarı’na katılarak başlamıştı. Buna paralel olarak komite, Türkiye’de yerli oyuncak sektörünün gelişimi için yürütecekleri faaliyetleri sektör temsilcilerine anlatıyor. Sektörün yurtiçinde ve yurtdışındaki etkinliğini artırmak üzere çalışmalar yürüten PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi; Ar-Ge, tasarım ve üretim ile ilgili tüm aşamalar, yerli karakterlerin yaratılması ile sektör sorunlarının çözümü için çalışıyor. Bu bağlamda Antalya Oyuncak Organizasyonları da paydaşlarca ele alındı.
Toplantıda konuşan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Yerli oyuncak sektörünün gelişimi için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Oyuncakta ithalat muhakkak ki olacaktır. Ancak bu sektör büyük istihdam, tasarım ve yenilik yaratma potansiyeline sahip. Oyuncak sektöründe faaliyet gösteren yerli üreticilerimizi kimseye yedirmeyeceğiz. Oyuncak çocuklarımıza kültürümüzü aktarmanın en önemli enstrümanı, kültürümüzü de Çin’e teslim etmeyi düşünmüyoruz. Uzun yıllar kaderine terk edilen sektörü, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’ın destekleri ve PAGEV Oyuncak Komitesi liderliğinde canlandırmaya başladık. Bu sürecin katalizörü olmayı sürdüreceğiz. Yerli oyuncak sektörünün daha organize hareket edebilmesi ve böylece gücünü artırabilmesi amacıyla Marmara Bölgesi Düzce üzerinde kurulması planlanan Oyuncak İhtisas OSB’si için çalışmalar ediyor. Bu kapsamda ön kayıtların alınmasına da başlandı” dedi.
Butik otellerin oyuncak sektörüne ve imalatçı firmalara pekçok fayda sağladığını ama senede 4-5 organizasyon yerine tüm firmaları bünyesine alan bir etkinliğin daha faydalı olabileceğini dile getiren Yavuz Eroğlu sektörde bunu yapabilmek için PAGEV olarak destek vermek istediklerini söyledi. Düzenlenecek organizasyonun tarihi, düzenleneceği otel, hangi firmaların nasıl yer alacağı ve hangi alıcıların nasıl etkinliğe davet edileceği gibi konuların ele alındığı toplantıda çeşitli görüşlere yer verildi ve bu organizasyonun en ideal yapılması için tüm paydaşlar kendi düşüncelerini aktardılar.
Türkiye oyuncak iç piyasasının canlanması için yapılması gereken bütün oyuncak firmalarının organize olarak bir etkinlik gerçekleştirmesi fikri ağırlık kazandı.

#pagev, #antalya, #ar-ge