Anasayfa » RÖPORTAJ » anne Her Yaşa Akıl Oyunları hem de orijinal!

anne Her Yaşa Akıl Oyunları hem de orijinal!

anne İç ve Dış Ticaret firma sahibi Anıl Sevenler ile sundukları ürün ve hizmet hakkında bilgi aldık

anne İç ve Dış Ticaret’in kurucusu Nedime Nur Sevenler Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü 1989 yılı mezunu. Uzun yıllar gerek devlet okullarında gerekse özel okullarda ilköğretimden üniversiteye uzanan öğretmenlik deneyimine sahip. İşinde de gerek akıl oyunlarının seçiminde gerekse “Oyun Tabanlı Öğrenme Programı” eğitiminin hazırlanmasında ve verilmesinde öğretmenlik bilgilerini yoğun olarak kullanmaya devam ediyor.

SEKTÖRE YÖN VEREN ÖNDER FİRMALARDAN

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

“anne Her Yaşa Akıl Oyunları 2007 yılında İzmir’de okulları ve aileleri yüksek kalitede, sıra dışı eğitici oyunlar ve donanımlar ile tanıştırma amaçlı kuruldu. Temel ilkelerimiz olan güvenlik, yüksek kalite, eğitim, yenilik ve heyecan bizim profesyonel ve kişisel alanlardaki birikimlerimizi hayallerimizle birleştirip verimli bir şekilde yol almamızı sağladı. 6. ayın sonunda bir AVM de ilk satış noktamız olan mağazamızı açtık. Çocukların, ailelerin ve eğitimcilerin ihtiyaç ve isteklerini hep doğru algılamaya çalıştık. Zaman içinde tamamen akıl oyunlarına odaklandık. Dünya çapında ödül almış klasik oyunları ve sıra dışı yeni oyunları ülkemizdeki çocuklarla, gençlerle, yetişkinlerle ve eğitimcilerle buluşturmak en önemli amaçlarımızdan biri oldu. Yurtdışındaki fuarları ziyaret ederek sektörde dünya lideri olan firmalarla işbirliği yapmaya başladık. Şu anda 13 firmanın Türkiye dağıtıcılığını yapmaktayız. Ürün yelpazemizi, sıkı bir işbirliği içinde bulunduğumuz sayıları her geçen gün artan 200’ün üzerinde satış noktalarımız ile tüm Türkiye’ye dağıtmaktayız. Aradan geçen 9 yılı aşkın zaman içerisinde yalnızca Akıl Oyunları’na odaklanan firmamız bu özel alanda gerek ürün çeşitliliği gerekse bu konuda dünyada söz sahibi olan iş ortaklarının çözümleri ile sektöre yön veren önder bir firma olmuştur.”

ORİJİNAL, SIRA DIŞI ÜRÜN YELPAZESİ

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?
“Uzmanlaştığımız alan olan Akıl Oyunları farklı düşünme becerilerini geliştiren, algılamayı ve kavramayı arttıran kutu oyunlarıdır.  En çok önem verdiğimiz konuların başında dünya çapında araştırmalar yaparak oluşturduğumuz ve sürekli geliştirmekte olduğumuz sıra dışı ürün yelpazemiz gelmektedir. Bir çoğu dünyada 50’den fazla ülkede satılan, ürün yelpazemizden Quoridor, Abalone, Rush Hour, Katamino, Rory’s Story Cubes, Zingo, Tik Tak Bomm gibi bir çok oyunumuz yıllar süren ve devam eden aktivite ve tanıtım faaliyetlerimiz ile Türkiye’de de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi kabul görerek aranılır hale gelmiştir. Bunun en büyük göstergeleri gerek müşterilerimizden aldığımız geri beslemeler gerekse bazı oyunlarımızın piyasada çakma tabir edilen düşük kalitede kopyalarının ortaya çıkmasıdır. Bardağın dolu tarafından bakacak olursak kopyaların çıkıyor olması dahi doğru yolda ilerlediğimizin bir göstergesidir diye düşünüyoruz. Birçok ürünümüzün uzun yıllar, ciddi bir kısmının ömür boyu kullanıldıkları göz önüne alındığında çok daha ekonomik (maliyet/kullanım süresi) olması ve kopya ürünler ile karşılaştırılamayacak derecede kalite üstünlüğü bulunması nedeni ile kullanıcıların daha büyük bir tutku ile uzun süre kullanmalarına neden olmaktadır.

Ürünlerimiz 3-99 yaş aralığındaki herkesin oynayabileceği bireysel ve aile oyunları olduğu gibi aynı zamanda anaokulundan üniversiteye kadar eğitim ve öğretim kurumlarında, zeka oyunları derslerinde, rehabilitasyon, danışmanlık ve etüt merkezlerinde, etkinlik ve organizasyonlarda kullanım alanı bulmaktadır.
Yurt dışında ürünlerimizle ilgili bilimsel çalışmaları temel alarak oluşturduğumuz “Oyun Tabanlı Öğrenme Programı” eğitimi de, hem zeka oyunları derslerine kaynak oluşturmak hem de yetişkinlerin akıl oyunları alanının farklı boyutlarını kendi iş yaşamlarına taşımak adına verdiğimiz bir hizmettir. Ayrıca hem okullara hem de farklı sektörlerdeki kurumlara proje danışmanlığı yapmaktayız.”

VAZGEÇİLMEZ OYUNLAR!

Kırtasiye 2016 fuarında hangi ürünlerinizi ön plana çıkardınız, fuarınız nasıl geçti?

“Klasik oyunlarımız Katamino, Quoridor, Trafik (Rush Hour) ve Tik Tak Bomm! gibi vazgeçilmez oyunlarımız yeni müşterilerimizle buluştu.

Ayrıca  yıllardır birlikte çalıştığımız ThinkFun firmasının 2016 yılında piyasaya sunduğu yeni oyunlardan iki kişinin oynadığı strateji oyunu Rush Hour Shift, Rush Hour tutkunları için güzel bir sürpriz oldu. Bunun yanında Uzman Programcı (Code Master) oyununun ilkokul seviyesinden itibaren çocuklara kodlama becerilerini öğretmesi bizim için çok heyecan verici. Çünkü kodlama kavramı ve becerileri bugünün hızla gelişen eğitim alanında önem kazanmış konularından biridir. Houdini’yi serbest bırakmak için bağlı ve kilitli hiçbir şeyi açmadan, yalnızca ipleri, kilidi ve halkaları kullanarak bulunduğu durumdan kurtarmaya çalışmak da yine sıra dışı oyunlarımızdan birisi. Yalnızca satrancın en güçlü taşı ile oynanan strateji oyunu Vezirler Satrancı (All Queens) ise sade ve sıkı oyunlarımızda biri olarak çok sevilecek.

Yeni partnerlerimizden Brain Games firmasından Mantık Kartları (Logic Cards) oyunundaki  her görevin çözümü, telefon veya tabletinize yükleyebileceğiniz uygulamalarla, adım adım seyredilebilecek. Bu fuardaki son yeniliğimiz Carletto firmasından Beceri Vinci (Lift it!™).  Yapılarınızı inşa ederken hem ellerinizi hem de başınızı kullanmak zorundasınız!

Fuarda gerek yeni ürün yelpazemiz, gerekse dünya klasiklerimiz çok ilgi gördü. Özellikle kopya ürünler ile çalışan bazı firmaların gerek tüketiciler ile yaşadıkları sorunlar, gerekse fuarda inceledikleri oyunlarımızın kıyaslanamaz kalitesinden çok etkilendiklerini belirterek iş ortaklarımız arasına katılmaları olumlu gelişmelerdendi.”

Oyuncak sektörünün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Günümüzde tüketicinin artık bilinçlendiğini ve amaçsız düşük kalitede ürünlerden uzaklaştığını görüyoruz. Bunun da ülkemiz ve geleceğimiz için umut verici olduğunu düşünüyoruz.

Tüm ithalat ve üretim yapan firmalar her açıdan kaliteye odaklanırlarsa sektörün daha da gelişeceğine inanıyoruz. Özellikle oyuncak sektörünün sunduğu ürünleri geleceğimiz olan çocuklarımızın kullandığını göz önüne aldığımızda, yüksek kalitedeki ürünler ile oynayan çocuklar kalite bilinci yaşamlarının her alanında arayıp sorgulayacaklardır.”

EĞLENEREK PROBLEM ÇÖZMEYİ ÖĞRENME

Özellikle eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

“Her sektörün yapısını tüketici belirler. Bizler ülkemizdeki insanları kutu oyunları ve oyuncak konusunda kalite ve eğitim açısından bilinçlendirmeye devam edip çocuklarımıza layık olan, onların gelişimine katkıda bulunan sağlıklı materyallerle dünya standartlarında üretilmiş ürünlere ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca oyunun yalnızca çocuklara özgü olmadığını, kaliteli zaman geçirmek, düşünme becerilerini ilerletmek isteyen gençlerin ve yetişkinlerin de oyun oynamaları gerektiğini anlatmaya devam ediyoruz. Eğlenerek problem çözmeyi öğrenen kişilerin geliştirdikleri olumlu bakış açılarının geleceğimize yapacakları güzel katkılarda bizim de tuzumuz olursa ne mutlu bize!”