Anasayfa » SEKTÖR » Akay Eğitim Materyalleri: Tüyap’a ulaşım zor

Akay Eğitim Materyalleri: Tüyap’a ulaşım zor

Akay Eğitim Materyalleri firma sahibi Mehmet Aydoğdu ile 22 – 26 Şubat 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarında görüştük.

Okul ve okul öncesi eğitim materyalleri ile bahçe oyun gurupları konusunda faaliyet gösteren Akay Eğitim Materyalleri’nin, kuruluş amacı, 15 yıllık okul öncesi eğitim yapan kurumda elde ettiği bilgi, birikim ve tecrübelerden faydalanarak bu konuda faaliyet gösteren kurumlara destek olmak ve doğru yönlendirmeler yaparak verimliliklerini artırmak. Bu yola çıkarken bu güne kadar birçok kurumun açılmasında yardımcı olduğu konularda artık profesyonelce yaklaşım tarzı ile yönlendirmelerden ziyade çözüm yollarını sunmak ve çözmek ana gayesi. Firma imalatçısı ve ithalatçısı olduğu materyalleri yüksek ürün ve hizmet kalitesi ile sunmayı hedefliyor.

Fuar beklentilerinizi karşıladı mı? Fuarda hangi ürünlerinizi sergilediniz?

“Tüyap Kırtasiye ve Ofis fuarı iyi bir konumda bulunmuyor, buraya ulaşım zor. Bundan dolayı da Anadolu müşterimin en az olduğu fuar oldu diyebilirim. Yeşilköy’de İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarlarda çok daha fazla ziyaretçi sayımız vardı ve çok daha etkin müşterilerimiz gelmişti, bu fuarda bunu göremedik. Dolayısıyla bana göre Tüyap ulaşımı zor lokasyonda, bunu ankette fuar yetkililerine de bildirdim. Uzun yıllar katılmama ve takip etmeme rağmen, arzu ettiğimiz bir yerde yer alamadık, bize verilen stand konumuna da itiraz ettim ama yine de firmamızın yeniliklerinden dolayı gelen mevcut ziyaretçilerimizden olumlu tepkiler aldık. Şu anda ürün çeşitliliği olarak okul öncesi donanımlarında 1100 üzerinde çeşitliliğimiz var,  numunelerimizin bir kısmını getirdik, yaklaşık 110 çeşit daha ürünümüz mevcut.”

2016 yılı değerlendirmeniz nasıl?

“Akay Eğitim Materyalleri olarak geçen yılki ticaretimizden ve ürünlerimize gördüğümüz ilgiden memnunuz, bunun devamını sağlamak için de ürün gamımızdaki stok durumunu bir önceki yıllara göre artırma çalışmalarımız devam ediyor. Doğru yolda, doğru kalitede ve doğru fiyatla hizmet veriyoruz ve bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz”

 Firmaları bu fuara katılmaya tavsiye eder misiniz?

“TÜYAP fuar merkezi güzel bir fuar merkezi olabilir ama bizim insanımız ulaşımı kolay yeri tercih ediyor, Tüyap’a ulaşımda büyük sıkıntı var, eve dönerken büyük bir çile yaşıyoruz. Anadolu müşterisi buraya yeterince gelemiyor, özellikle mevcut konjonktürde ticari hacimlerde bir küçülme söz konusu, bölgesel fuarların yapılması müşterileri onlara yönlendirdi.

Fuarın zamanlaması da bana göre biraz erken. Nurnberg oyuncak fuarından hemen sonra yapılması numuneleri yetiştirmekte zorlanmamıza yol açtı, bir kısmını yetiştiremedik. Nisan ayında yapılmış olsaydı, tüm yeni ürünlerimizi sunabilirdik.

Şimdi CNR’de Kitap Fuarı var, bu Kitap Fuarı ile birlikte bir organizasyon yapılsaydı, kitap fuarına gelen nihai tüketici aynı zamanda kırtasiye fuarına da gelirdi. Hem katılımcı sayısı hem de ziyaretçi sayısı katlanırdı diye düşünüyorum.”

Hangi ülkelerden ziyaretçiler geliyor?

“Standımızı Avrupa, Kuzey Afrika Arap ülkeleri, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Filistin ve başka ülkelerde yaşayan Suriyeli iş adamları ziyaret ediyor.”

İhracatımız alanında da çalışmalarınız var mı?

“Biz ağırlıklı olarak ithalatçı olduğumuz için ihracatımız yok ama yerli ürünlerimiz olsa sektörde ilgi göreceklerine eminim. Bu yüzden üretim yapma kararımız var. Alanımızda büyük bir ithalatçı olmamıza rağmen ithalatçılığı çok sevmiyoruz, ve yerli üretim yapmayı düşünüyoruz. Türkiye’de biz plastikten sandalye, suni deri ve vinilden spor minderleri, oturma grupları, yer minderleri, koordinasyon ile ilgili oyunlar, 1-2 tane akıl ve zeka oyunları üretiyoruz. Kendi ürettiğimiz ve belgelerini aldığımız kampet yatağımız, kırılmaz bardak ve self servis kırılmaz tepsimiz var. Bunları kendi fason kalıplarımızda üretiyoruz. Üretimlerimizi bir çatı altında toplamayı ve bir ürün portföyü altında üretimimizi artırmayı düşünüyoruz”

Firma olarak hedefiniz nedir?

“Türkiye genelinde okul öncesi tedarikinde iyi bir konuma sahibiz. Hedef olarak bir okul öncesi kurumunun ihtiyaçlarının tümünü 1200 çeşit ürün gamımızla firmamızdan temin etmesi için büyük çaba sarfediyoruz. Halıdan outdoor bahçe oyuncağına, mobilyadan ahşap oyuncağına, plastik ürünlerden, akıl zeka oyunlarına, dekorasyondan tramboline kadar A’dan Z’ye bir eğitim kurumunun bütün ihtiyaçlarını temin eder bir yapılanma içerisindeyiz.”

Bilinirliliğinizi artırmak için neler yapıyorsunuz?

“Akay Eğitim Materyalleri olarak, Türkiye’de yıllardan beri oyuncak ve kırtasiye fuarlarına katıldık, çok olumlu dönüşler aldık. Ülke genelinde bilinirliliğimiz gerçekten üst seviyede. Kalite fiyat anlayışımız takdir edildi. Hatta rakiplerimiz bile bizi takip etmeye başladı diyebilirim. İsmimiz hemen hemen Türkiye’nin genelinde biliniyor, göstermiş olduğumuz duruşumuzla olumlu intibak bırakmış durumdayız, bundan çok memnunuz.

Reklam anlamında Toyuncak derginizde yıllık anlaşmalarımız var. Süreklilik olunca da bilinirliliğimiz artıyor. Reklamın iyisi kötüsü olmaz ama biz web reklamlarına sıcak bakmıyoruz, çünkü çok fazla medyatik olmak istemiyoruz ve toptancı olduğumuz için müşterilerimiz de bu konuda rahatsız olabiliyor. Profesyonel dergi anlayışıyla çıkan Toyuncak gibi dergilerde yer almamız bize yeterince kafi geliyor.”

#AkayEğitimMateryalleri #MehmetAydoğdu #TüyapFuar #İstanbulKırtasiyeOfisFuarı #Kırtasiye