Anasayfa » HABERLER » Akay Eğitim Materyalleri Antalya fuarlarının etkinliği artıyor

Akay Eğitim Materyalleri Antalya fuarlarının etkinliği artıyor

“Ahşap oyuncakta işçilik maliyeti fazla” diyen Akay Eğitim Materyalleri firma sahibi Mehmet Aydoğdu ile Kids Turkey 2017 fuarında faaliyetleri ve fuar hakkında görüştük.

Fuar hakkında neler söylemek istersiniz?

Kids Turkey fuarı eski yıllara göre giderek kan kaybediyor. Bölgesel yani Antalya fuarlarının etkinliğinin arttığını düşünüyorum. Bu yüzden fuarın çok verimli geçtiğini söyleyemem.

Sizce Antalya fuarları daha mı ilgi görüyor?

Çok kez davet geldi, bugüne kadar katılmıyordum ama artık Antalya fuarlarına katılmayı düşünüyorum.

2017 yılı sizin için nasıl bir yıl oldu?

2017 yılı bizim için çok bereketli bir yıl oldu. Ürün çeşitliliğimiz ve portföyümüz arttı, daha fazla tanınmaya başladık. Fakat gümrüklerde yaşanılan sıkıntılar bizi olumsuz etkiliyor. İşi hakkıyla yapan firmalara da, işi hakkı olmadan yapan firmalara da aynı muamele yapılması bizi üzüyor. Bu konuda adil davranıldığını düşünmüyorum.

Bu fuara ne gibi yeniliklerle katıldınız?

Matematiksel zekaya, motor gelişimine dayalı ve öğrenime dayalı edx (Tayvan) firmasının ürünlerini getirdik. Bunlardan iyi sonuçlar elde ettik. Kaliteleri çok yüksek ve eğitime katkıları oldukça tartışmasız. Bu yönde aldığımız tepkiler çok olumlu oldu. Akıl ve zeka üzerine yaklaşık on beş yirmi adet yeni oyunumuz geldi. Bunlar da çok beğenildi. Bunların dışında kendi dizayn ve kalıplarımız yani yerli üretime de çok önem verdik. Poli karbonat plastik ve metal kırılmaz self servis tepsi, bardak, yatak kampeti üretiyoruz.

Yeni yatırımlarınız neler?

Bu yıl içerisinde yeni kalıp yatırımlarımız olacak, üretimle ilgili yeni bir sürece girdik. Artık Türkiye’de de bazı ürünleri üreteceğiz.

Türkiye de ürünlerinizin yeterince tanındığını düşünüyor musunuz?

Pazarlama ve satış ağımızla Hakkâri’den Artvin’e, Edirne’den Antalya’ya, İzmir’den Kars’a kadar bütün satış noktalarına ulaştık. Her yerden bayilerimiz vasıtası ile bize ulaşılabiliyor.

Oyuncak sektörünün en ciddi sorunu nedir? Konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Maalesef ithalat. Türkiye’de maalesef plastik oyuncak sektörü gelişme kaydediyor, ahşapta çalışmalar var ama istenilen düzeyde değil. Bunun nedeni ise işçilik maliyetinin fazla olması.

Oyuncakların çocukların gelişimine ne gibi katkıları var?

Sadece çocukların vakit geçirdiği, önemsiz bir araç değil, oyuncak aynı zamanda eğitimin bir materyali olarak görülüyor. Oyuncakla oynarken çocuğun zeka gelişimine, büyük motor kas gelişimine, sağ ve sol beyin gelişimine katkıları olacak şekilde nitelikli oyuncaklar üretiliyor.

#cocuk, #gelisim, #yenilik, #egitim