Anasayfa » RÖPORTAJ » Akar Oyuncak: Doğru yatırım, doğru ürün ile doğru noktalarda olmamız gerek

Akar Oyuncak: Doğru yatırım, doğru ürün ile doğru noktalarda olmamız gerek

9.Kids Turkey 2016 Fuar Değerlendirme Sorularını gönderdiğimiz Akar Oyuncak Kurucu/Genel Müdür Raşit Akar faaliyetlerini ve fuar değerlendirmelerini dergimizle paylaştı.

Fuarlar desteklenmeli

İstanbul Kids Fuarı nasıl geçti, beklentilerinizi karşıladı mı?

“Öncelikle fuarlardan ne beklediğimiz önemli. Bu soru karşısında artık insanların bilgiye ve ürüne ulaşması çok daha kolay, bu da fuarların ziyaretçi sayısı noktasında bir miktar azalmaya yol açıyor gibi bir profil oluşuyor ancak fuarlar sektör için önemini koruyor ve sektörün geleceği için desteklenmeli diye düşünüyorum.”

Büyük yabancı firmalar fuarda yok!

Fuardaki ziyaretçi profili nasıldı? Oyuncak sektörünün daha fazla gelişmesi için ülkemizde düzenlenen fuarlarda neler yapılmalı?

“Ziyaretçi profili açısından gelen herkes ilgili, alakalı ve sektörün uzman ve köklü temsilcileriydi, ziyaretçiler ise ilgili bir tutum sergiledi ancak fuarlarda yeni yüzlere ihtiyaç var özellikle biz imalatçıların yeni pazarlarda yer alması için yabancı müşteriye ihtiyaç var. Bu ihtiyaç bu fuarda bir nebze de olsa karşılanmalı çünkü bu fuarda bu karşılanmazsa ihracat yapma ve yeni pazarlar bulma ihtiyacı duyan firmalar bu fuardan ziyade yurtdışı fuarlara daha çok ağırlık verirler bu da fuarın cazibesini azaltır ve sektörün yerli sektör temsilcilerine düzenlediği bir fuardan öteye gidemez. Fuarda Türkiye’de ciddi cirolar yapan yabancı firmaların standını da görmedik. Bu firmalar Türkiye’de oyuncak sektöründen para kazanıp ticaret yapıyorlarsa bu firmaların da bu arada olmaları gerekir diye düşünüyorum ve ayrıca oyuncak fuarının çok daha neşeli, aktiviteli ve lisanslı kahramanları, hediyeler vb. ile karnaval havasında basında daha çok yer alan bir fuar olmasını arzu ediyorum.”

Doğru yatırım, doğru ürün ile doğru noktalarda olmamız gerek.

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 2017 yılına dair beklentileriniz ne yöndedir?

“Oyuncak sektörü artan anne baba bilinci ve çocuğa verilen değer ile beraber yükselen bir trend olarak görüyorum ancak dünyada sıkıntılar malum. Bu sıkıntılardan da dünyada en çok etkilenen ülkelerdeniz. Bundan dolayı doğru yatırım, doğru ürün ile doğru noktalarda olmamız gerektiğini düşünüyorum ve bu adımlarda temkinli hareket etmemiz gerekiyor.”

Programı indir, konuşan oyuncakların dünyasına gir.

Marka olarak geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Gündemde olan bir proje var mı?

“Akar Oyuncak olarak bir yılımızı doldurduk ve hamdolsun ki belirlediğimiz plan program dahilinde ilerliyoruz. Bizim tüm projelerimiz yeni ve pek çoğu ülkemizde ve dünyada yeni ve farklı uygulamalar. Bu yıl yani 2017’de en çok jagu oyun setlerimize ağırlık vereceğiz. Jagu oyuncak setlerimiz puzzleden meslek setlerinde araçlara kadar uzan ve hepsi akıllı cep telefonu ve tablet ile etkileşime geçen konuşan oyuncaklar. Bu etkileşim için ücretsiz programımız Akar Oyuncak yazarak iphonelar için appstoredan indirebilirsiniz.  Androidler için de yine aynı şekilde Google Play’e Akar Oyuncak yazarak 4 farklı uygulamayı cep telefonunuza ve akıllı tabletinize indirebilirsiniz ve programı indirdikten sonra harika keyifli ve eğlenceli bir dünya sizleri bekliyor “programı indir, konuşan oyuncakların dünyasına gir” diyebiliriz.”

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“2016 yılının özellikle son çeyreği biraz sıkıntılarla geçti ama malum hepimiz aynı gemideyiz ve bu büyük geminin daha iyi ve daha güçlü olması için elimizden geleni yapmalıyız ama umudumuzu ve direncimizi kaybetmeden işimizin en iyisini yapma gayretinde olacağız, bu vesile ile tüm dostların yeni yılını kutlar ülkemiz ve dünyamız ve insanlık için 2017 yılının hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.”

 

#AkarOyuncak #Akar #Oyuncak #KidsTurkey #Fuar #RÖPORTAJ