Anasayfa » HABERLER » Aileler oyuncak alırken daha dikkatli olmalı

Aileler oyuncak alırken daha dikkatli olmalı

“Çocukların el becerilerini geliştirebileceği oyuncakları tercih etmeleri gerekiyor”

Nazilli’de 35 yıldır oyuncakçılık yapan Barbaros Oyuncak sahibi Muzaffer Bekte, ailelerin oyuncak seçimi yaparken daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek, “Çocukların el becerilerini geliştirebileceği oyuncakları tercih etmeleri gerekiyor” dedi. 35 yıl önce başladığı mesleğinin Nazilli’de hiçbir yerde bulunmamasından dolayı seçtiğini dile getiren Bekte, görünüşte çok zevkli görünse de aslında bu işinde diğer meslekler gibi birçok zorlu yanı olduğunu belirtti.

toy77

“Aileler duyarsız”

Büyük firmaların oyuncak üretmeye başlamasının ardından ailelerin çoğunun bilinçsizce oyuncak aldıklarını ifade eden Bekte, “Üretici firmalar çocuk için hangi oyuncağın daha iyi hangisinin zararlı olduğu hakkında aileleri bilinçlendirmiyor. Biz küçük esnaflar, ailelere bu konuda yardımcı oluyoruz. Bazen aileler uyarıda bulunduğumuzda bizlere tepki dahi gösteriyor. Çocukları için zararlı olan ürünleri almaları ve çocuklarını göz göre göre tehlikeye atmaları bizleri üzüyor” diye konuştu.

“Almaya değil, oynamaya geliyorlar”

Teknolojinin gelişmesinin de kendi işlerini biraz olsun azalttığını da sözlerine ekleyen Bekte, “Aileler çocukların ellerine akıllı telefonları veriyor sonra dışarı gönderiyor. Küçük yaşlar da bir çocuğun elinde akıllı telefon, kimse farkında değil ama boş bir nesil yetişmeye başladı. Bu durum çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Çoğu zamanda çocuklar ellerinde telefonla gelip oyuncaklara bakıyor ya da alıp bir kaç dakika oynayıp bırakıp gidiyor. Artık oyuncağa olan ilgi azaldı” şeklinde konuştu.

#oyuncak, #cocuklar, #duyarsızlık