Anasayfa » ENGLISH » Ağustosda gezilecek muhteşem yerler

Ağustosda gezilecek muhteşem yerler

Şimdi zihninizi meşgul eden bütün işlere küçük bir mola verip, biraz olsun nefes alma zamanı. Bu zengin coğrafyada pek kolay olmasa da size düşen tek şey, kendiniz için yaz tatilini bu sene nerede geçireceğinize karar vermek.

Ağustosda gezilecek yerler denilince akla tabii ki önce sahil kesimi gelir. Güneş tüm sıcaklığı ile kuzey yarım küreyi ısıtırken yıllık izinler alınmaya başlanır. Yaz ayları özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerini canlandırır. Türkiye’nin en güzel noktalarında tatil yapmak isteyenler için harika öneriler hazırladık. Öncelikle deniz, kum, güneş diyoruz; sonrasında ise yurt dışı önerileri ile devam ediyoruz. Macera sevenlere yönelik alternatif güzergahlar ve kamp yapmak isteyenlere yönelik rotalar ile de infografiğimizin sonuna geliyoruz. Haydi başlayalım o halde. Gülümseyen bir güneş, cıvıl cıvıl sahiller ve karşında, ağustosda tatile gidilebilecek yerler:

Ağustos ayında deniz, kum ve güneşin tadı doyasıya çıkarılır. İşte, ağustos ayında denize girilebilecek yerler:

Assos: Tarihi bir yolculuk

Edremit Körfezi’nin kıyısında bulunan Assos, Kuzey Ege’nin en keyifli ve en cezbedici köşelerinden. Tarihi antik dönemlere kadar uzanan bölge; tertemiz havası, yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile ülkemizin en özel noktalarından.

Aynı zamanda antik dönemden kalan eserleri ve kültürel değerleri ile dikkat çeken Assos, dünyaca ünlü düşünür Aristoteles’in felsefe okulu kurduğu yer olarak da biliniyor. Bölgedeki antik kentin, tiyatronun, lahitlerin ve Athena Tapınağı’nın da görülmesi gerekiyor. Assos’a ulaşmanın en kolay yolu ise Balıkesir-Edremit’e uçmaktan geçiyor.

Çeşme: Ege Esintisi

Çeşme, İzmir‘in en güzel köşelerinden. Tarih ve doğanın iç içe geçerek ilham verdiği bölgede birbirinden nefis koylar yer alıyor. Doğal güzellikleri ile gezginleri mest eden Çeşme, Alaçatı beldesi ile de dikkat çekiyor. Su sporları ile meşhur Alaçatı’nın mavi bayraklı plajları da göz alıcı. Bu nedenle kum, deniz, güneş üçlemesi istersen Çeşme seni bekliyor! Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise İzmir’e uçmaktan geçiyor.

Olimpos: Mavi ile Yeşil Bir Arada

Olimpos, Türkiye’nin yeryüzü cennetlerinden biri. Antalya‘nın Kumluca ilçesine bağlı olan bölge, Olimpos Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla burası doğası ile olduğu kadar tarihi ve kültürel değerleri ile de dikkat çekiyor.Aynı zamanda Likya Yolu üzerinde bulunan Olimpos, Akdeniz’de kamp yapılacak yerler arasında bulunuyor. Benzersiz bir doğaya ve masmavi bir denize sahip olan bölge, tek başına tatil yapmak ve kafa dinlemek için çok uygun.

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Antalya’ya uçmaktan geçiyor.

Temmuz ayında yurt dışı diyorsan

Ağustos ayında yaz tüm coşkusunu hissettirirken ve havalar harikayken bir yurt dışı turu mu yapmak istiyorsun? Eğer “Ağustos ayında yurt dışına çıkmak istiyorum.” diyorsan merak etme. Senin için Avrupa’da gezilecek yerleri inceledik. İşte, Ağustosda gidilecek ülkeler:

Ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını incelemeyi unutma.

Marsilya, Fransa: Kozmopolit Akdeniz Limanı

Marsilya, Güney Fransa’nın incisi konumunda. Tarihi oldukça eskiye dayanan bölge, Akdeniz’in en büyük limanına sahip. Tarih boyunca birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış Marsilya, kozmopolit dokusu ile dikkat çeken bir bölge.

Tarihin ve doğanın nefis bir uyumuna sahip olan şehir, dünyanın en önde gelen gastronomi merkezlerinden biri. Avrupa’nın gastro-turizm durakları arasında bulunan Marsilya, yaz dönemlerinde çok çekici.

Berlin, Almanya: Bohem Bir Macera

Berlin; multikültürel yapısı ve keşfedilmeyi bekleyen grafiti dolu sokaklarıyla Avrupa’nın en bohem yerlerinden. Modern ve tarihi yapıların iç içe geçtiği bir şehir planlamasına sahip olan şehir, farklı müzik sahnelerine ve dünya çapındaki sanat galerilerine de ev sahipliği yapıyor. Z kuşağının yaşamak istediği şehirlerden biri olan Berlin, alt kültürlere ilgi duyan gezginler için de biçilmiş kaftan. Yemyeşil bir şehir içinde özgürlük dolu bir macera yaşamak istersen Berlin seni bekliyor!

Belgrad, Sırbistan: Vizesiz bir seyahat düşünürsen

Ağustosda bir Avrupa rotası düşünüyorsan ve vizesiz olsun istiyorsan seni Belgrad’a yolcu edelim. Son yıllarda seyahat listelerinin üst sıralarında olan ve Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen şehri konumunda bulunan Belgrad; tarihi, mimarisi ve gurme lezzetleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca uygun fiyatlı tatil arayışındaki gezginler açısından da oldukça çekici olan şehir, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği bir platoda yer alıyor. Yani Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Belgrad seni çağırıyor!