Anasayfa » SAĞLIK » Adel Eğitim Kurumları Anaokulu etkili eğitim teknikleriyle dahi çocuklar yetiştiriyor

Adel Eğitim Kurumları Anaokulu etkili eğitim teknikleriyle dahi çocuklar yetiştiriyor

bey'nÇocuklar, gelişim dönemleri itibari ile; 12 yaşına kadar somut dönemdedirler ve soyut kavramların algılanması, öğrenilmesi temel bir zorluk oluşturur.

Bu sebepledir ki pek çok kişi erken dönemde, matematik veya benzeri pek çok konuda başarısız olabilir veya korkular geliştirebilirler. Bizde Adel Eğitim Kurumları Anaokulu olarak uygulamakta olduğumuz programda temel hedefimiz soyutu somuta indirgemek, ve anlaşılamayanı elle tutulur hale getirip, temel bir öğrenme mekaniği oluşturmaktır.

Aşamalar

Kendi yaş grubunda, normal zeka seviyesine sahip her çocuk bu programı öğrenebilir ve gelişim kaydeder. Öğrenim sürecinin tamamında matematik, kullanılan temel araçtır. Sorobanla başlayan yolculuk, beynimizin sol yarım küresinde gerçekleştirdiğimiz işlemleri aynı anda sağ kısımda görsel ifadesin oluşturulması ile devam eder. İlerleyen aşamalarda sorobanın da ortadan kaldırılmasıyla tüm aritmetik işlemleri zihinden yapılabilecek aşamaya geçilir. Mental Aritmetik eğitimi alan kişi ile normal insan arasındaki temel fark, zihnin bölümlerinin kullanımı ile ilgilidir.

Teknikleri

Mental Aritmetik uygulamalarımızın içerisinde yoğun olarak hafıza teknikleri ve beynin etkin kullanımına yönelik eğitimler bulunmaktadır. Hafıza teknikleri ile zihnimize kaydettiğimiz bilgileri, nasıl unutmadan ihtiyaç duyduğumuzda kullanacağımızı öğrenirken, görsel hafızamızı da geliştiririz. Beynin etkin kullanımında ise nasıl daha çabuk öğrenebileceğimiz, bağımsız bilgi parçalarını birbiriyle nasıl ilişkilendireceğimizi ve beyinin öğrenme kapasitesini nasıl arttırabileceğimize yoğunlaşırız.

Eğitmenlerimiz

4 ila 12 yaş arası çocuklara hitap eden bu programın eğitimini veren kişilerin, ergenlik öncesi veya okul öncesi çocuklarının gelişim dönemlerine vakıf, çocuklarla çalışmaya uygun özellikleri olan eğitimciler olması önemlidir. Sadece zihinsel gelişimi göz önünde bulundurarak eğitimler, verilmemelidir. Benliğimizin oluşumunun, büyük kısmını ve zihinsel gelişimizin % 90‘nın tamamlandığı bu süreçte, uzman kişilerin çocukların eğitimine eşlik etmesi gerekmektedir.

Bu sebeple, Mental Aritmetik programına dahil olan çocuklarımızın eğitimleri için onlar kadar özel eğitimciler eşlik eder. Programa katılan çocuklarımızın zihinsel gelişimleri yanında, eğitim aldıkları süreçte, ruhsal gelişimleri de takip edilir ve gereklilik arz eden durumlarda ailelere rehberlik hizmeti verilir.

Mental Aritmetik

Mental Aritmetik; eğlenceli, soyutu somuta çeviren, beynimizin sol ve sağ lobunun etkin kullanımını sağlayan, hızlı ve doğru hesap yapma becerisi kazandıran, çocukların dikkat ve konsantrasyonlarını arttıran, algılarını kuvvetlendiren, hafıza kapasitelerini en üst düzeye çıkararak öğrenmeyi kolaylaştıran programdır. Çocuklarımız, matematiksel işlemlerini yaparken, görsel hafızalarını kullanır, resimlerle ve 3 boyutlu olarak düşünür, fikirlerini arttırır. Düzenli çalışma ile zihinsel kapasiteyi maksimum düzeye çıkarır.

Adel Eğitim Kurumları Anaokulu olarak bu yıl demo olarak uyguladığımız programı 2014-2015 eğitim öğretim yılında haftanın 3 günü olarak uygulamaya geçireceğiz.