Anasayfa » Dergi » Spielwarenmesse 2024 toplantısı yapıldı

Spielwarenmesse 2024 toplantısı yapıldı

Spielwarenmesse 2024 diyalog toplantısı yapıldı

 Dünyanın önde gelen oyuncak fuarlarından biri olan ve ülkemiz oyuncak sektörünün yoğun ilgi gösterdiği ve en çok katılım sağladığı yurt dışı fuar Spielwarenmesse Nurnberg Oyuncak Fuarı tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları kapsamında etkinlikler yapıyor. Bunlardan biri olan Spielwarenmesse 2024 diyalog toplantısı, 22 Kasım 2023 Çarşamba günü JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea otelde saat 10:00-12:00 arasında gerçekleşti.

Sektör temsilcilerinin ve Toyuncak dergisinin katıldığı bir etkinlikle gerçekleştirilen toplantının ev sahipliğini Spielwarenmesse Türkiye Ülke Temsilcisi Feustel Fairs & Travel‘den Y. Emre Yardımcı ve M. Atila Özal yaptı. Toplantıda Spielwarenmesse eG Yönetim Kurulu Üyesi Florian Hess ve Spielwarenmesse Basın Direktörü Scarlett Wisotzki, 2024 Spielwarenmesse Nürnberg Oyuncak Fuarı‘yla ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı. Florian Hess’in verdiği bilgiler arasında şunlar vardı.

Geçen sene Spielwarenmesse 2023 fuarını 396’sı yeni katılımcı olmak üzere 69 ülkeden 2.142 katılımcı ürünlerini 128 ülkeden 58.000 ziyaretçiye 165.000 m2 alanda sergiledi ki bu 23 futbol sahası alana eşit. İlk 5 ülke: Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Hollanda idi. Türkiye’den 17. sırada 734 kişi fuarı ziyaret etti.

Sektörün lider fuarı Spielwarenmesse pandemi sonrası kendini kısa sürede toparladı. Bunun nedenlerinden bir tanesi oyuncak sektöründen büyük, orta ölçekte ve start-up firmalar bu fuara katılıyor. Yeni pazarlar, karar vericiler ve sektörün potansiyel kilit firmaları fuarda bulunuyor.

Fuar bu sene yine 5 gün ama daha hafta içi oldu, Salı gününden başlayıp, cumartesi günü bitecek. Bu sene daha kapsamlı ve zengin ürün gamı karşımızda olacak. Fuarda bebek ve peluş oyuncak, ahşap ve organik malzemeden yapılmış oyuncak, teknik, eğitici ve aksiyon oyuncak, model tren ve inşaat, parti, festival ve havai fişek, çoklu ürün grubu, yaşam tarzı, bebek ve yenidoğan, okul, kırtasiye ve yaratıcı tasarım, elektronik oyuncak, spor, boş vakit ve açık hava, oyun, kitap, öğrenme ve deney ve hizmet sağlayıcıları kategorilerinde ürünler sunulacak.

Bu sene ayrıca 7A’da yer alacak hizmet sağlayıcıları bölümünde pazarlama hizmetleri, ambalaj, ödeme sistemleri, test ve muayene enstitüleri bulunacak.

Basın Direktörü Scarlett Wisotzki

Spielwarenmesse Basın Direktörü Scarlett Wisotzki ise gittikçe daha büyüyen network ağı olan Salon 12’de sergilenecek LicenseLounge bölümünden bahsetti. Bu lisanslama sektörü için ağ kurma alanı.

LicenseTalks: Lisanslama uzmanlarından paylaşımlar, pazardan pratik örnekler ve yeni girenler için iç görülerden oluşuyor.

Bu kısım BRANDmate, Licensing International ve Licensing Magazine iş birliğiyle gerçekleşecek.

Bu sene ilk defa Salon 7A’da HighlightsGallery bölümünde Spielwarenmesse özel ürünleri 3 Şubat 2024 cumartesi günü son tüketiciye açık olacak ve doğrudan satış ta gerçekleştirilecek.

Daha sonra bir uzman uluslararası oyuncak sektörü hakkında bilgi verdi.

Bu sene ayrıca Nürnberg Oyuncak Fuarı Spielwarenmesse, yeni özel etkinliği olan “Life’s a Playground – Toys for Kidsters, Kidults & Co.” ile bu trendi özellikle vurgulayacak. Collectibles, Premium Collectibles, Creative Fantasy ve Tabletop Games olmak üzere dört ayrı kategoriden uygun ürün örnekleri, elle tutulur bir şekilde sahneye konularak yetişkinlerin oyun dünyasını canlandıracaktır. Fuarın en önemli noktalarından biri olan interaktif özel alan, hiçbir oyuncak mağazasında eksik olmaması gerekenler için etkileyici ilhamlar sunacak.

Çekilişle ebebek’ten Müge Tekin’e kahvaltı

Toplantıya katılanlar arasından çekilişle JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea otelde 1 kişiye 2 kişilik kahvaltı Raşit Akar’a çıktı. Oyder Başkanı Akar’ın bunu sektörden birisine hediye etme isteği üzerine tekrar çekiliş yapıldı. Bu çekilişle ebebek Ticaret Direktörü Müge Tekin’e kahvaltı çıktı.

OYDER’den plaket

Bilgilendirme ve sektörden gelen soruların cevaplanmasından sonra, OYDER Oyuncakçılar Derneği Başkanı Raşit Akar, Türk oyuncak sektörüne katkılarından dolayı Spielwarenmesse eG Yönetim Kurulu Üyesi Florian Hess’e plaket takdim etti.

Toplantı sonrası davetlilere öğle yemeği ikram edildi. Toplantıdan memnun kalan sektör temsilcileri, fuar ekibine teşekkür ederek, mekandan ayrıldılar.

 

Spielwarenmesse 2024’te sizi neler bekliyor:

Sektörün, katma değeri yüksek uluslararası buluşma etkinliği, Spielwarenmesse 2024 ile;

  • İlham verici katılımcı ve ürün çeşitliliğinin canlı deneyimi,
  • Eşsiz bir atmosferde değerli ağ kurma fırsatlarından yararlanma imkânı,
  • Optimum fuar verimliliği için dijital destek.

Kocaman, renkli ve öne çıkan yenilikler – tüm bunlar 73. Spielwarenmesse’de küresel endüstriyi bekliyor. Fuar organizatörü Spielwarenmesse eG, bu yılın başındaki başarılı geri dönüşün ardından, 30 Ocak Salı gününden 3 Şubat 2024 Cumartesi gününe kadar yeni bir gün dizisiyle ziyaretçilere en önemli yenilikleri ve trendleri canlı olarak deneyimletecek ve endüstriden değerli bilgiler sunacak. Hedef kitleye ve konuya özel “Specials” başlıklı özel temalar ürün yelpazesine yeni bir ivme kazandırırken, çeşitli etkinliklerle giderek daha önemli hale gelen ağ kurma karakterini güçlendiriyor. Dijital bilgi hizmetleri ise tüm katılımcıların fuardan daha da fazlasının elde edilmesini sağlayacak.

Hepsi tek bir yerde

Bu yılın başındaki fuar, Spielwarenmesse’nin, endüstrinin küresel merkezi olduğunu ve öyle kalacağını açıkça ortaya koydu. Fuar, 69 ülkeden 2.142 katılımcı ve 128 ülkeden yaklaşık 60.000 profesyonel ziyaretçi ve alıcıyı ağırladı. Katılım oranı, Corona öncesine kıyasla yüzde 80’in üzerindeydi ve bu da Spielwarenmesse‘yi pandemiden sonra yeniden düzenlenen en başarılı ticaret fuarı haline getirdi. “Tüm veriler, bu başarının bir sonraki fuarda zirveye çıkacağına işaret ediyor. Spielwarenmesse, itici bir güç olarak önemini daha da artırma yolunda ilerliyor” diyor Spielwarenmesse eG Yönetim Kurulu Üyesi Florian Hess. İster tanınmış büyük markalar, ister gelecek vaat eden start-up’lar olsun, ilgili tüm karar vericiler Spielwarenmesse‘de tek bir yerde buluşuyor. Sanayi ve ticaret dünyası, fuarda, iş ilişkilerini son derece kompakt ve verimli bir şekilde sürdürme ve yeni pazarlar ve hedef gruplara ulaşma fırsatına sahip olacaklar. Fuarın salıdan cumartesiye değişen gün sırası, aşağıdakiler gibi ek avantajlar vaat ediyor: En iyi uluslararası alıcılarla temasları en üst düzeye çıkarmanın yanı sıra hafta içi günleri eşitlemek. Hepsi bu kadar da değil: Perakendeciler, ürün yelpazelerini zenginleştirmek için bol miktarda ilham alıyor. 18 salonda beş gün boyunca keşfedilecek 13 ürün grubu – üstelik sipariş vermek için en iyi zamanı olan yılın başında.

Salonlarda öne çıkanlar

Nürnberg gezisi tüm duyulara hitap ediyor. Ünlü zencefilli kurabiyenin kokusu, size yepyeni ilhamlar ve sayısız yenilikler vaat eden Spielwarenmesse‘nin özel temaları kadar unutulmaz. Örneğin, sürdürülebilir oyuncaklar Salon 2’deki Toys go Green alanında sunulurken, Salon 4’teki, aynı adlı ticaret fuarının adını taşıyan özel alan olan Insights-X Area, kağıt, ofis, kırtasiye ve hepsinden önemlisi okula dönüş sektörü için yepyeni ve bilgiler sağlayacak. Aynı şekilde, StartupArea’nın ulusal ve uluslararası yeni girişimlerini ve ileriye dönük ürün kreasyonları ile New Product Gallery‘yi (Yeni Ürün Galerisi) görmek üzere Salon 3A’yı ziyaret etmek de çok değerlidir. Diğer önemli ürün grubu olan “Services for Trade and Industry” (Sektörün hizmet sağlayıcıları) pazarlama hizmetleri, ambalaj ve paketleme, POS ve ürün yönetim sistemleri gibi tedarikçilerin yanı sıra test ve muayene enstitüleri Salon 7’deki özel alanında en son fikirlerini sunacaklar. Salon 7A’da ilk kez bir “Special” (özel tema) tanıtılacak: Model tren ve maket yapımı ürün grubunda, hedef kitleye özel bir aksiyon alanı ve yeni ürünlerin sunumları keşfetme arzusu uyandıracak. BRANDmate, Licensing International ve Licensing Magazine iş birliğiyle Salon 12.0’da yer alan yeni LicenseLounge’da da yüksek iş potansiyeli mevcut.

Burası, lisanslama endüstrisi için bir ağ kurma alanı ve aynı zamanda lisanslamayla ilgili önemli bilgilerin paylaşıldığı LicenseTalks’u içerir. Salon 3A’daki Toy Business Forum (Oyuncak İş Forumu), üst düzey konuşmacıların güncel perakende bilgileri üzerine yapacağı özel sunumlar için ayrılmıştır. Odak konular yeni trendler, dijitalleşme, sürdürülebilirlik, etkili pazarlama ve müşteri sadakatidir. Çarşamba sabahı, altı ürün kategorisindeki ToyAward’ın kazananları medyanın yoğun ilgisi altında hep birlikte sahne alacaklar.

Her hedef grup için ağ kurma imkânı

Birebir ve yüz yüze iletişim, oyuncak endüstrisi için büyük önem taşıyor ve Spielwarenmesse tarafından da çeşitli ağ kurma ve iletişim kanallarıyla destekleniyor. Burada da katılımcılar yeni gün dizisinden yararlanacak. Bu nedenle, katılımcı ve ziyaretçilere, özellikle hafta boyunca uygun çeşitli ağ kurma araçları fuar boyunca eşlik edecek. Fuarın ilk gününde PressDay (Basın Günü) ilk kez tüm salonlarda gerçekleşecek. Her katılımcı, birçok ülkeden gelecek medya mensupları ve içerik üreticiler arasında dikkat çekici aktiviteler aracılığıyla yeniliklerini doğrudan stantlarında vurgulama fırsatını yakalayacaklar. Perşembe akşamı parti zamanıdır: Geçmiş fuarda çok sevilen ve bu fuarda da yeniden düzenlenecek RedNight’ta tüm katılımcılar, gün bittikten sonra saat 17.00’den itibaren doğrudan stantlarda bir içki ve iyi bir müzikle fuarın yorgunluğunu atacaklar. Oyun meraklıları, ikincisi düzenlenecek “‘Internationale Spieleerfindermesse – Game Inventors Convention”de (Uluslararası Oyun Mucitleri Kongresi) önemli temaslarda bulunacaklar: Oyun tasarımcıları, yenilikçi konseptlerini cuma günü NCC Mitte Kat 1’de oyun yayıncılarının editörlerine sunacaklar. Daha sonra, GamingHour, tüm oyun severleri oynarken ağ kurmaya davet edecek. Model tren ve maket yapım ürün grubunun hayranları, fuarın cumartesi gününde paralarının karşılığını alacaklar. OPEN DAY ile Spielwarenmesse, Salon 7A’yı bir kez daha son tüketicilere açıyor ve katılımcılarla doğrudan temasın önünü açıyor. Çeşitli aktiviteler ve gösterilerin yanı sıra ilk kez tezgâh üstü satış yapmak da mümkün olacak.

Günün her saati mobil

Spielwarenmesse‘de sunulan ürün yelpazesi devasa. Perakendecilerin, gelecekteki iş stratejileri için ziyaretlerinden azami fayda sağlamak için, organizatörün sunduğu dijital bilgi hizmetleri, fuara mükemmel bir hazırlık ve sonrasında takip imkânı sunar. Spielwarenmesse Digital, bir endüstri ağı olarak tüm yıl boyunca yayındadır. Platform, kompakt katılımcı bilgileri, etkileşimli salon planları ve destekleyici programlar hakkında bilgiler içerir. Canlı sohbet fonksiyonu, sesli-görüntülü aramalar ve kontak önerileri  ile bütünleşmiş ağ araçları da aynı derecede etkilidir. Mutlak bir “olmazsa olmaz”, Spielwarenmesse Digital ile senkronize olan Spielwarenmesse uygulamasıdır. Alıcılar, mobil cihazlarını kullanarak fuarı kolayca gezebilirler. Her güne özel bilgilendirici bir özeti Spielwarenmesse TV tarafından sağlanmaktadır. Yenilikler ve öne çıkanlar, Youtube gibi alışılagelmiş sosyal medya kanallarında bulunan video klipler aracılığıyla eğlenceli bir şekilde sunulmaktadır. Dijital platform ayrıca Spielwarenmesse Podcast’i de içeriyor. Sektörün ilgi çekici kişileriyle yapılan sohbetler tüm tanınmış platformlarda yıl boyunca mevcuttur.

Bulunulması gereken yer

Florian Hess, “Spielwarenmesse, Nürnberg’in 2024’te de küresel oyuncak endüstrisi için ‘bulunulması gereken yer’ olmaya devam etmesi için heyecan verici yenilikler, zengin bilgi alışverişi ve etkili ağ kurma imkânı sunacak” diye özetliyor. Ziyaretçiler için bilet satışları 29 Kasım 2023’te başlayacak.

Kidsters, Kidults & Co. için oyuncaklar – Spielwarenmesse 2024’te sahne onların

  • Dört kategorili yepyeni bir etkinlik alanı: Life’s a Playground,
  • Oyun oynayan yetişkinler, hızla büyüyen hedef grubu olarak giderek önem kazanıyor.

Ürünler, bilgi birikimi ve uzmanlar

“Life‘s a Playground – Toys for Kidsters, Kidults & Co.”, ürün gruplarındaki ilhamları tek bir yerde topluyor. Bu özel alan, uygun ürünlere ek olarak sektöre özgü fikirler verir ve içeriden bilgi sağlar. Salon 3A’daki bu alanda, örneğin Avrupa’nın en büyük çizgi roman ve oyun mağazalarından biri olan Ultra Comix’in uzmanları, eski klasiklerin yanı sıra yeni oyunları tanıtacak ve yararlı ipuçları vereceklerdir. Bu alanın yakınındaki Toy Business Forum’da düzenlenen Kidults konulu sunumlar ise, bu hedef kitle ve ilgili kategoriler hakkında daha fazla değerli bilgi sunacaktır.

Life’s a Playground konseptinin tamamı, interaktif özel alan ve bilgilendirici uzman bilgisi ile önemli ölçüde bu hedef kitlede yatan büyük potansiyeli gösteriyor. Bu da ürün yelpazesinin genişletilmesi ve satışların arttırılmasına yönelik yeni yaklaşımları ortaya koyuyor.”

Alım gücü yüksek hedef kitle

Oyuncak perakende sektörü için yetişkinler ciddi alınacak bir hedef kitledir. Aralarında kutu oyunları oynamayı seven, çalışma masası üzerinde özel bir model araba bulunduran, çizgi roman koleksiyon yapan veya üzerinde tanınmış bir kurgusal karakterin yer aldığı bir svetşörte sahip olan birçok kişi vardır.  Oyuncaklara ilgi gösteren yetişkinler uzun zamandır artık bir niş olmaktan çıkmıştır. Bu yetişkinler, potansiyeli oyuncak sektörünce mutlaka göz önünde bulundurulması gereken, yüksek ciro anlamına gelen bir hedef kitle oluşturuyorlar. Spielwarenmesse Oyuncak Fuarının 3A numaralı salonunda yer alan yeni özel alanda, yaklaşık 400 metrekarelik bir deneyim dünyasında ürün çeşitliliği canlı bir şekilde gözler önüne serilecektir.

 

#spielwarenmesse