Anasayfa » HABERLER » 2023’te oyun pazarı için beş tahmin

2023’te oyun pazarı için beş tahmin

TikTok’un bir sonraki büyük arama motoru haline gelmesi, en genç demoları hedefleyen sporlar ve Linear’ın geri dönüşü, uzmanların en son tahminlerinden bazıları.

Yeni bir yıl, gelecekle ilgili yeni bir tahmin getiriyor ve İngiltere merkezli çocuk araştırma şirketi, bu yıl oyun sektöründe olmasını beklediği trendleri kapsayan en son raporunu yayınladı.

1. Arama motoru olarak TikTok

Kenara çekilin, Google: Çocuklar, haberler ve yakıcı sorularına yanıt almak için TikTok, Instagram ve YouTube Shorts gibi kısa, tek lokmalık klipler içeren sosyal platformlara akın etmeye başlayabilir. 2022’nin üçüncü çeyreğinde, TikTok’ta bilgilendirici içerik izlediğini bildiren  10-18 yaş arası çocukların sayısında %125’lik bir artış oldu.

Elbette birçoğu zaten sosyal platformda – küresel olarak, 2022’de %40’ı kullandı, Meksika (%68) ve Brezilya (%63)
en yüksek penetrasyon seviyelerine sahip. Bu nedenle, çocukların zaten eğlendikleri yerde bilgilerini almak istemelerinin o kadar da zor olmadığını söylüyor. YouTube Shorts da arama motoru tacı için yarışıyor ve gençlerin %9’u son üç ayda eğitim videoları izliyor.

2. Sporun çocuklara ihtiyacı var ama çocuklar sporu önemsiyor mu?

Futbol, basketbol ve hatta golf gibi profesyonel sporların çocuk izleyicileri çekmeye ve ilgilerini çekmeye istekli olduğu bir sır değil. 2023’ün çocuk medyasında spor için büyük bir yıl olup olmadığı, izleyicilerin bu tür çabaları televizyonda mı yoksa çevrimiçi / sosyal medyada mı kucakladığına bağlıdır.

Bu yıl işler her iki yönde de sallanabilir gibi görünüyor. Uzmanlar 2022’de çocukların günde yaklaşık 67 dakikasını
TV (spor dahil) izleyerek ve 70 dakikasını internette geçirdiklerini söylüyor. Ancak AR gibi bir teknolojideki artış, onları oyuna dahil etmeye yöneltebilir.

3. Linear’ın büyük getirisi

Haneler eğlence harcamalarını kıstıkça, Linear “TV izlemenin birincil yolu” olarak geri gelebilir. Rakip yayıncıların çok sayıda olması, bazı ailelerin birdenfazla abonelik için ödeme yapmak yerine lineer sisteme dönmesine neden olabilir. Bu nedenle, şirketlerin içeriklerini lineer olarak yayınlamalarının ve mümkünse kendi lineer kanallarını başlatmalarının (Moonbug’un Afrika’daki CoComelon beslemesinin son lansmanı gibi) en iyi zamanı.

İlginç bir şekilde, Insights Family, Lineer’ın Birleşik Krallık’ta zaten iyi bir izleyici kitlesine sahip olduğunu ve sekiz ila 18 yaşındakilerin yaklaşık üçte birinin ya BBC (%31) ya da ITV (%29) izlediklerini söylüyor.

4. Çocuklar daha çok oyun içi alışveriş yapacak

Uzmanlar, Roblox gibi topluluk tarafından yönlendirilen oyun platformlarında alışverişin sonunda gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardan alışverişin yerini alacağını tahmin ediyor. Ve faktörlerin bir kombinasyonu, bu eğilimin 2023’te ilerlemesine yardımcı olacaktır. Araştırmacının verileri, gençlerin %41’inin bir üründen çok bir deneyime para harcamayı tercih ettiğini ve üç ila 18 yaş arası çocukların %78’inin son üç ayda video oyunları
oynadığını bildirdi. Bu harekete dahil olmak isteyen markalar, hem fiziksel mağazalarda hem de Roblox gibi oyun platformlarında (Nikeland ile Nike’ın yaptığı gibi) perakende satış aktivasyonları oluşturmayı düşünmelidir.

5. Yeni nesil girişimciler çocuklar olacak

Çocuklar için tutkularını keşfederek para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı ve dalmak için can atıyorlar.
İster YouTube videoları, ister ödüller için oyunlar oynayın (günümüzde yaygın ödüller avatar görünümleri, NFT’ler ve kripto para birimleridir), çocuklar çevrimiçi kazanıyor. Bu yıl, kendi işlerini kurarak veya sadece çıkarlarından para kazanarak girişimci olmaya çalışan çok daha fazlasını görebiliriz. Uzmanlara göre Kanada (%36), ABD (%34) ve Avustralya’da (%32) gençlerin yaklaşık üçte biri kendi parasını kazanıyor ve daha küçük çocuklar onlara katılmak istiyor. Kullanımı kolay teknolojideki artışın (Twitch’te video oyunu yayınlama yeteneği gibi) daha fazla çocuk girişimciliği sağlaması bekleniyor.